18 Ay başsız yaşayan tavuk


0
2 paylaşım

70 Yıl önce  Coloradolu bir çiftçi,yaşayan canlı bir tavuğun başını kesti. Fakat tavuk ölmedi ! Bunu gören çiftci şok geçirdi ve nedenini araştırdı. Kesik başı ile 18 ay başsız yaşayan tavuk ana haberlere kadar konu edildi.


10 Eylülü 1945 Yılında Lloyd Olsen ve karısı Clara Olsen çiftliklerinde her zaman ki gibi tavuk kesme kararı aldılar. Çiftliklerinde kestikleri 40-50 tavuğun arasında sadece birinin yaşaması şok geçirmelerine sebep oldu. Hape Wade adlı bir girişimcinin teklifiyle Olsen ailesine iş teklifi gelmiş.

Ailesiyle beraber Amerika turuna çıkan başssız tavuk Mike 2 yılın sonunda tur esnasında yaşamını yitirmiştir.

Başsız yaşayan tavuk Mike’ın bu kadar uzun yaşama sebebini araştıran Dr . Tom şöyle yorumladı : Newcastle Üniversitesi Davranış ve Evrim Merkezi’nden Dr. Tom Smulders’a göre Mike kan kaybetmediği için ölmedi.

Bir insan başını kaybederse beynini de kaybediyor. Ancak tavuklarda durum biraz farklı. Smulder, “Bir tavuğun başının ön kısmında ne kadar küçük beyin olduğunu görseniz şaşarsınız. Beynin büyük bölümü kafatasının gerisinde, gözlerin arkasında” diyor. Bu yüzden beyninin bir kısmı kopmadığı için bu tavuk 2 yıl yaşamıştır.

İşte Başsız yaşayan tavuk Mike’ın haber videosu :