Regli döneminde saç boyanır mı?


0
1 paylaşım

Toplum içerisindeki kadınların her biri düzenli olarak 22-28 gün içerisinde düzenli olarak her ay meydana gelen bir sağlık durumudur. Regli,kadınların rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve pıhtıların kan yoluyla vücuttan atılmasına denir. Peki bu dönemlerde yani adetliyken saç boyanır mı ?

Adetliyken saç boyanır mı?

Adet döneminde zaman zaman kadın vücudunda hormonal değişimler meydana gelir. Bu gibi durumlarda her ay bu süreç yaşandığı için ne gibi durumlarla karşılacaklarını da tahmin ederler . Örneğin bu gibi konular içerisinde en çok araştırılan ve merak edilen konu adet öncesi kadınların iştahının neden açıldığı gibidir.Şimdiki konumuz ise adetliyken saç boyansa sonuçları neler olacaktır ?

Adetliyken kadınların hormonal değişimlerinin yanında vücut ısısında da artış olacaktır.Adet döneminde yapılan cilt makyajları yüzünüzde tutmadığı kanıtı çok yaşanmıştır.Adetliyken saçınıza yaptırdığınız boya da elbet değişimler olacaktır. Bunlardan biri saçınızdaki köklü değişimlerden kaçınmanızdır. Adet döneminde saçınıza koyu ve kahverengi tonlu boyalar yapmamaya özen göstermelisiniz. Bu gibi renkler ısıdan dolayı fazla kızıl olabilecektir. Ancak açık sarı, platin sarısı gibi renkleri adet dönemlerinde yaptırabilirsiniz. Çünkü bu dönemlerde vücut ısısı da yüksek olduğundan saç renginizin açılmasına yardımcı olacaktır. Ve saç renginizi açmak için ekstra işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmaz.

Adet döneminde saç boyatma beyazları kapamaz

Özellikle saç diplerinde veya saçında beyazı olan kişiler adet dönemlerinde saç boyası yaptırmamaya özen göstermelidirler. Aksi taktirde yaptıkları boya bir işe yaramayacak, beyazlar saçınızı ne kadar boyarsanız boyayın kapanmayacaktır. 1-veya 2 işlemden sonra saçınızın beyaz kısımlarında istemediğiniz kızıllıklar meydana gelecektir.

Adetliyken saç boyamanın hükmü nedir ?

İmkan dâhilinde saç boyama gibi işlemlerin temizlik döneminde yapılması daha uygundur. Bununla birlikte bir kadının adetliyken saçını boyatması caizdir. Bunun gusle bir engeli yoktur. Yeter ki boya, suyun saç dibine gitmesine engel olacak bir tabaka meydana getirmemelidir.Gusülde kadınların saçlarının tamamının ıslanması şart değildir. Gusülde kadınlar için şart olan saç diplerinin ıslanmasıdır.