Ağızdan su gelmesinin nedenleri


0
3 paylaşım

Derin uykuda olduğunuz esnada ağızdan su gelmesi bazen ağzınızın kuruluğuna bazen de farklı hastalıkların habercisi olabilir. Sinüzit rahatsızlığı olduğunuzda ağzınız açık uyumak zorunda kalırsınız.Ağzınız açık uyuduğunuzda aşırı tükürük üretimi olur ve bu da ağızdan su gelmesine yol açar.

-Uyuduğunuz sırada yanlış uyku pozisyonunda olmanızın ağızdan su gelmesini oldukça tetikleyen bir durumdur. Yüzü koyun midenizin üzerine yattığınızda midenize baskı olacak ve uyku esnasında ağzınızdan su gelmesine sebep olacaktır.

-Diş rahatsızlıkları durumunda ağızdan su gelmesi durumu mevcuttur. Bunlar diş eti iltihaplanması, rahatsızlıkları,kanamaları vs rahatsızlıklarda uyurken ağızdan su gelmesine sebebiyet verir.

-Özellikle Reflü rahatsızlıkları çeken insanlarda genellikle en çok duyulan şikayet ağızdan ekşi su gelmesidir. Reflü hastalığı tükürük bezlerinin çalışmasına neden olur .Normalin üzerinde tükürüğü salgılamak zor olacağından uyurken ağızdan su gelme ihtimali çok yüksektir.

-Sinir sistemi bozuklukları hastalıklarında ağızdan akan su engellenemez . Bu hastalıklar Down Sendromu, beyin felci,yüz felci,Parkinson ve diğer nörolojik bozukluklardan meydana gelen hastalıklar olarak terimlenir.

Uyurken ağızdan su gelmesi nasıl önlenir ? 

  • Uyurken ağızdan su gelmemesi için herhangi bir burun eti ya da geniz akıntısı,geniz sorunları varsa doktora gidilmelidir.
  • Gece uyurken burundan nefes alma alışkanlığı edinmelidir.
  • Horlama tedavisi görülebilir.
  • Alerjiniz varsa alerji ilacı içebilirsiniz.