Akupunktur nedir?


0
1 paylaşım

Akupunktur, belirli vücut bölgelerine ince iğnelerin batırılmasını içeren geleneksel bir Çin şifa tekniğidir.Cildin altına verilen uyarılar yardımı ile kişinin kilo vermesine yardımcı olan bir tür diyet yöntemi olarak da bilinir. Akupunktur,geleneksel Çin tıbbının bir parçasıdır ve bu nedenle bütünsel bir şifa yöntemidir. Akupunktur tedavisi bundan yaklaşık 3000 yıl önce Çin’de geliştirilmiştir. Günümüzde tıbbi tedaviye ek olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Akupunktur nedir ve yararları nelerdir bakalım.

Akupunktur nedir?

Akupunktur, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde binlerce yıldır başarıyla kullanılmıştır. Geleneksel Çin tıbbının ayrılmaz bir parçası olan akupunktur, vücudun enerji akışını dengeleyerek organizmanın kendi kendini iyileştirme gücünü artırmasına yardım eder. Akupunktur her ne kadar rahatsızlıkların tedavi yönteminde kullanılsa da ana tedavi yöntemi diyet programları olarak adından sıkça bahsettirmektedir. Bu durumda kişinin metabolizmasını hızlandırığı beyin merkezindeki açlık hissini uzaklaştırmak için de kullanılır.

Akupunktur nasıl kullanılır?

Tedavide steril ve tek kullanımlık son derece ince iğneler kullanılır. Hasta genellikle sadece iğnelerin ilk girişinde çok hafif bir ağrı hisseder. Bir süre sonra, tedavi edilen bölgelerde hafif bir sıcaklık hissi gelişebilir. İğneler ciltte yaklaşık 20 ila 30 dakika kalır. Belirli etkilerin elde edilmesi için özel stimülasyon teknikleri kullanılır. Bunun için iğneler ilave olarak ısıtılabilir, bilinçaltı uyarma akımıyla uyarılabilir veya yukarı ve aşağı hareket ettirilebilir.

Ana kullanım sebebi kilo vermek için olsa da kas ve eklem ağrıları için akupunktur son derece etkili bir tedavi yöntemidir. Akupunktur noktalarını kullanarak uygulanan başka tedavi yönteminin bir diğer şekli akupunktur noktalarına parmaklarla masaj yapılarak bölgede toplanan enerji yoğunluğunun dağıtılması ve ilgili noktalarla bağlantılı olduğu düşünülen organların bu şekilde rahatlatılması esasına dayanır.Ayrıca migren veya Parkinson hastalığı gibi nörolojik problemlerin tedavisinde veya felç geçiren bireyler için rehabilitasyon stratejisinde de yardımcı olabilir. Sinüzit ve astım dahil olmak üzere solunum yolları, birçok jinekolojik rahatsızlık ve infertilite gibi durumlar akupunktur ile rahatlatılmıştır. Akupunktur ayrıca yorgunluğu ve bağımlılığı azaltmak ve genel iyilik halini arttırmak için faydalı olduğunu kanıtlamıştır.

Akupunktur’un yararları neler?

– Ağrı kesici ilaçların uygun olmadığı hastalara yardımcı olabilir.

Akupunktur; açlık duygusunu regüle eder ve biyolojik saati dengelemede yardımcı olur. Bu etkisi obezite(zayıflama) tedavisinde ki yerini öne çıkarır.

Akupunktur; abstinans (yoksunluk) sendromunu tedavi ederek hastaların sigara, alkol, ilaç, yeme bağımlılığından kurtulmalarını sağlar.

-Daha hızlı tokluk hissedilir.

-Metabolizma ve yağ yakımı hızlanır.

-Hastalar kendilerini daha sakin, daha dengeli ve aynı zamanda daha aktif hissederler.