Akut kroner sendrom nedir?


0

Akut kroner sendromdan bahsetmek gerekirse, akut miyokard iskemisi bulguları gösteren, karasız anjinası, ST elevasyonsuz miyokard infarktüsü veya ST elevasyonlu miyokard infarktüsü olan hastaları içine alır. Acil cerrahi tedavi gerektiren akut koroner sendromlu hastaların tedavisi zorludur. Bu hastalarda kabul edilebilir morbidite ve mortalite oranları ile koroner bypass cerrahisi yapılabilir.Hastaların bu gibi ameliyatları olduktan sonraki bakım süreci oldukça dikkatli ve titiz olmalıdır.

Akut kroner sendrom nedir?

Akut kroner sendromunun sonucu hastalar için ağır ve ani ölümler olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalığın en çok görüldüğü yerler ise büyük ve geliri yüksek şehirlerde meydana gelmektedir. Rakamsal olarak tanımlayamasakta Avrupa ve Amerika’da yılda yaklaşık 5 milyon hastaneye yatış %4,5 oranı olmaktadır. Kararsız anjina, ST yükselmesiz miyokard infarktüsü ve ST yükselmeli miyokard infarktüsü, kalbe kan akışı sağlayan arterlerin duvarlarında plak oluşumu ile karakterize edilen aterosklerotik koroner arter hastalığı (CAD) ile ilgili ortak bir patofizyolojik kökene sahiptir. Plağın aşınması veya kopması, kalbe giden kan akışını engelleyen kan pıhtısına (tromboz) yol açarak kalbi oksijenden yoksun bırakmakta ve sonuç olarak miyokard nekrozuna (kalp kasında doku ölümü) yol açmaktadır.

Akut Kroner Sendromu’nun tanısı nasıl konur?

-Göğüste baskı, sıkışma ya da yanma hissi uyaran ve boyun, çene ya da kollardan birine yayılan ağrı

-Düzensiz kalp atışları

-Terleme

-Mide bulantısı

-Dispne (nefes darlığı)

-Baş dönmesi ve bayılma gibi belirtileriniz varsa bu durumu ciddiye almanızda fayda var demektir.

Teşhis aşaması nasıl ilerler?

Doktorlar, elektrokardiyografi (EKG) çekerek ve kardiyak nekroza (kardiyak troponin) ilişkin biyo-göstergeleri ölçerek akut koroner sendrom teşhisi koyabilir ve hastalığı kararsız anjina (AU), ST yükselmesiz miyokard infarktüsü (NSTEMI) ve ST yükselmeli miyokard infarktüsü (STEMI) olmak üzere üç kategoriye ayırabilirler. Bu testlere dayalı bir risk sınıflandırma puanı, uygun bir tedavinin belirlenebilmesi bakımından önemlidir.Hızlı yanıt süresine sahip hassas ve spesifik kardiyak göstergesi testleri, akut koroner sendrom teşhisi konulan tüm hastalara yönelik genel risk değerlendirmesi ve tedavi için esastır.

Akut kroner sendrom nasıl önlenir?

-Birincisi hastanın bu rahatsızlığın bilincinde biri olması ve bunu bilerek dengeli,tuzsuz,yağsız ve haşlama yemekleri yemeyi tercih etmelidir.

-Kolestrol seviyesine çok dikkat etmeli ve dengesinde tutmalıdır.

-Orta düzeyde fiziksel egzersiz(günde bir saat orta seviye de yürüyüş)

-Yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve diyabet gibi risklerin tedavi edilmesi için doktor tarafından verilen ilaçların alınması

-Diyabetin kontrol altında tutulması(şeker ve türevi maddeler tüketmemek)