Alerji çeşitleri ve belirtileri nelerdir?


0
1 paylaşım

Alerji,bazı materyal,meyve,sebze,doğadaki çiçekler ağaçlar,ilaçlar ve eşyalara karşı vücudun verdiği tepkilere denir. Alerji,yaşadığımız toplumlarda kişilerin %30’u alerjik bünyeye sahiptir.Alerjik bünyeye sahip olmasının ana sebebi aileden böyle bir rahatsızlığın gelmesidir. Bu durumda anne ya da babada alerjik geçmişi olan çocuklarında alerji olması yüksek ihtimaller arasındadır.Alerjiye neden olan diğer faktörlerden biri ise çevresel ve sigaralı ortamlardan kaynaklanır. Alerji çeşitleri ve belirtileri nelerdir? bakalım

Alerji çeşitleri ve belirtileri nelerdir?

Alerji belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Alerjinin şiddeti de belirtiler üzerinde etkilidir. Kaşıntı, burun tıkanıklığı, sık hapşırma, kronik öksürük, nefes darlığı veya hırıltı, vücutta döküntü veya şişlik belirtiler arasında sayılabilir. Çocuklarda daha çok bahar aylarında ortaya çıkan polen ve ev tozları gibi bazı alerjenler alt solunum yollarını etkileyerek astım, öksürük, nefes darlığına ve üst solunum yollarını etkileyerek de burun akıntısı, hapşırık gibi belirtilere yol açar.Alerjik kişilerde, normal kişilere göre daha çok burunda et büyümesi, cilt reaksiyonu, astım ve sinüzit görülmektedir.

Alerji çeşitleri nelerdir?

Alerjik astım : Genetik olarak alerjiye yatkın kişilerde görülür. Alerjik astım olanlar genellikle ailesinde alerjik astımı olan kişilerde meydana geldiği görüşür. Alerjenlere karşı bronşların gösterdiği bir savunma mekanizmasıdır. Kuru öksürük, nefes darlığı ve göğüste sıkışma gibi belirtiler alerjik astım belirtileridir. Alerjik astım hastalarında en çok görülen alerjenler hayvan tüyleri, ev tozu, polenler, hamam böceği ve küf mantarıdır.

Alerjik rinit : Genel olarak bahar aylarında meydana gelir. Halk arasında saman nezlesi, bahar alerjisi veya yaz gribi olarak bilinir. Bu alerji tipine çeşit kimyasallar, hayvan tüyleri bazı besin maddeleri, ev tozları ve polenler neden olmaktadır. Burun kaşıntısı, tıkanıklık, boğaz kaşıntısı, kuru öksürük, hapşırma, burun akıntısı alerjik rinitin belirtileri arasında sayılabilir.

Deri alerjisi : Deride ortaya çıkan alerjiler 2 türlüdür. Bir metal türüne veya kimyasal bir maddeye temas edildiğinde oluşan temas alerjisi ciltte kızarıklık, kaşıntı ve kuruma gibi belirtilere yol açar. Deride oluşan diğer alerji türü ise ilaç kullanımıyla kendini gösterir. Antibiyotik benzeri ilaçlar kullanıldığında deride kurdeşen meydana gelebilir.

Arı sokması:Arının soktuğu bölgede ağrı, şişmenin kısa bir zaman sonra kendiliğinden geçmesi kadar, bu durum daha da uzun sürüp tehlikeli olan anaflaksiye kadar da gidebilir.Bu gibi durumlarda arının soktuğu bölgeye buz koyulması gerekir.

Anafilaksi: Alerjik reaksiyonların içinde en tehlikelisi ve ölümcül olanı anafilaksidir. Nefes almada zorluk ve bilinç kaybına neden olabilir. Belirtiler kendini hemen gösterebileceği gibi, 2 saat sonra da görülebilir. Tedavi uygulanıp hasta taburcu edildikten sonraki 72 saat kortizon ilaçları kullandırılır.

Besin alerjisi: Besinlere karşı meydana gelen alerji türleri içerisinde bulunan proteine bağlıdır. Protein bulunan besinler eğer ilk kez yeniliyorsa vücut bunu antikor olarak algılıyor ve kendini savunmaya geçiyor. Bu besinler tekrar yediğinde vücut alerjik reaksiyonlar vererek kendini korumaya geçirerek kaşıntı,bulantı vs tepkimeler veriyor.

Hangi besinler alerjik reaksiyona sebebiyet verir?

İnek sütü

Yumurta

Balık

Yer fıstığı

Kuruyemişler (fındık, ceviz, antep fıstığı, vb)

Kabuklu deniz ürünleri

Soya

Buğday

Bakliyatlar

Susam

Yumurta ve yumurta ile yapılan yiyecekler

Albumin (ticari gıda)

Lizozim (ticari)

Mayonez

Bebe bisküvisi

Ayrıca, bazı makarnalar, pastalar, şekerler, çikolatalar, ticari gıdalara eklenenler arasındadır.