Alkol zehirlenmesi nasıl olur ? tedavisi nedir


0

Alkol zehirlenmesi geçiren kişilerin, öncelikle durumunda  derin bir uyku hali görülebilir. Kuvvetli soluk alıp verme zamanla yavaşlayacaktır. Nabız başlangıçta kuvvetlidir. Bir süre sonra yavaşlamaya başlar, gözbebekleri büyümüştür.

BELİRTİLERİ NELERDİR

Alkolik olmayan bir kişi 5 mg/dl üzerinde kan alkol düzeyinde belirti yoktur, fakat bu oran 100 mg/dl olunca belirtiler ciddi anlamda göstermeye başlar. Bunun üstüne çıkıldığında alkol zehirlenmesi tam olarak etkisini gösterecektir.

Alkol zehirlenmesi, kanda en az 100 mg alkol olması ile açıklanmaktadır. Konuşma bozukluğu, kusma ve bulantı, şiddetli karın ağrısı, nabızda hızlanma veya yavaşlama, göz bebeklerinin büyümesi, denge ve hareket bozukluğu, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı, uyumsuz davranışlar, uyuşukluk, şuursuzca davranışlar, çift görme, konuşma yeteneğinin kaybedilmesi, düşünme kaybı, ayılamama ve baygınlık olarak sayılabilir.

Alkol zehirlenmesi yaşayan biri hemen tedavi altına alınmaz ise metabolik asidoz sonucu, komaya girme ve solunum durması sonucu ölüm bile oluşabilmektedir.

TEDAVİSİ NASIL OLUR ?

Mide yıkama, konvülziyon varsa hastaya 5-10 mg. diazepam uygulanır, aktif karbon uygulaması, asidoz tedavisi için sodyum bikarbonat uygulanır, ağır zehirlenmelerde hemodiyaliz uygulanır, etil alkol ile antidotal tedavi uygulanmaktadır.

Alkol zehirlenmesi sonrası, metobolizmanın kendini toplaması uzun süre almaktadır ve bu nedenle, hastaya en az 3-6 ay arası alkol kullanmaması tavsiye edilir.

Benzer içerik:  Dünyanın en cesur pozunu verdi