ALS hastalığı nedir?


0

ALS hastalığı kişilerin tüm sinir sistemini etkileyen bir rahatsızlıktır. ALS hastalığı,esas olarak istemli kas hareketinin kontrolünden sorumlu sinir hücrelerinin hasarından kaynaklanan nadir bir nörolojik hastalık grubudur. İstemli kaslar çiğneme, yürüme ve konuşma gibi hareketlerin yapılmasında görevlidir. ALS hastalığı ilerleyicidir ve belirtiler zamanla kötüleşme eğilimi gösterir.Türkiye’de Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığından etkilenen 10 bin kişi bulunuyor. Peki ALS hastalığı nasıl ilerliyor ve nedir bakalım.

ALS hastalığı nedir?

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) , aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır. ALS rahatsızlığı ilk başlarda kişilerde kendini çok basit ve temel hareketleri yapamamakla gösterir. Bunların biri kalem ya da kahve fincanını tutamamak olarak belirtilebilir. ALS hastalarının tahmini ömür sürelerinin 3-5 yıl olarak biliniyorken şuanda 10 yıldan fazla yaşayan hastalara da rastlanılmıştır. Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. Görülme sıklığı (insidansı) 100.000 de 1-1,5 civarındadır. Daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle zayıf insanlarda görüldüğü dikkat çekmektedir.

ALS hastalığında sık görülen belirtiler neler?

-Eşyaları taşırken dengesizleşme ve güç kaybı
-Yürürken tökezleme
-Kaslarda kramp oluşumu ve sertleşme
-Yeme ve yutma zorlukları
-Başını dik tutmada güçlük

ALS hastalığının nedenleri neler?

– Düzensiz bağışıklık sisteminin olması:Bir kişinin bağışıklık sistemi, vücudunun kendi normal hücrelerine saldırarak sinir hücrelerinin ölümüne yol açabilir.
-Proteinlerin hasta vücudunda anormal birikimi: Sinir hücreleri içindeki bazı proteinlerin anormal formları hücre içerisinde tedrici olarak birikerek hücrelere zarar vermektedir.

-Gen mutasyon: Çeşitli genetik mutasyonlar kalıtsal olmayan ALS‘ye yol açabilir, bu da kalıtsal olmayan formla neredeyse aynı belirtilere neden olur.

ALS hastalığının tedavisi nedir?

ALS hastalığında uygulanan tedaviler maalesef ki hastalığı tedavi etmemektedir.fakat belirtilerin ilerlemesini yavaşlatabilir, komplikasyonları önleyebilir ve hastayı daha rahat ve bağımsız hale getirebilir.Tedavi için birçok alanda eğitilmiş entegre bir doktor ve sağlık personeli ekibine ihtiyaç vardır. Bu hayatta kalma sürenizi uzatabilir ve yaşam kalitenizi artırabilir.

ALS tedavisi için FDA tarafından onaylanan Riluzole ve Edaravone isimli iki farklı ilaç bulunmaktadır. Riluzole, bazı kişilerde hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Bu etkisini ALS’li kişilerin beyninde sıklıkla yüksek seviyelerde bulunan glutamat isimli kimyasal bir habercinin seviyelerini azaltarak yapmaktadır. Riluzole, ağızdan hap şeklinde alınan bir ilaçtır.Bu ilaçları almadan önce bu konuda öncelikle doğru kararlar verebilmeniz için alanında uzman bir doktora danışmanız fayda sağlayacaktır.