Anksiyete Nedir,Belirtileri Nelerdir?


0
1 paylaşım

Anksiyete,kişinin ruhani durumunda sinirlilik,korku,endişe ve telaşlı bir durum olmasıdır. Bu bozukluklar kişinin dengesini bozmakla kalmaz kişinin kendini kötü hissetmesine , sosyal hayatının tamamen olumsuz etkilenmesine sebep olur.Anksiyete durumu hafif ve aşırı olarak ikiye ayrılır.Hafif anksiyete belirsizdir ve huzursuzluk yaratır, şiddetli anksiyete ise günlük yaşamı ciddi şekilde etkileyebilir. Anksiyete bozuklukları, sadece Amerika’da 40 milyon insanı etkilemektedir. Ülkedeki en yaygın akıl hastalıkları grubudur. Bununla birlikte, anksiyete sorunu olan kişilerin sadece %36,9’u tedavi görmektedir.

İnsanlığın daha ilk ortaya çıktığı  zamanlarından beri, yırtıcılara ve genel tehlikelere karşı insan oğlu, vücutlarının verdiği alarmları dinledi ve kaçma eylemini uyguladı. Bu alarmlar kalp atış hızında artış, terleme ve çevreye daha fazla duyarlılık şeklinde fark edilir.Tehlikeye tepki olarak adrenalinin artması bu reaksiyonlara neden olur. Bu adrenalin desteği “mücadele” yanıtı olarak bilinir. İnsanları, güvenlikle ilgili her türlü tehdide fiziksel olarak karşı çıkmak veya kaçmak için hazırlar.

Anksiyete Nozukluğu Nasıl Anlaşılır 

Olaylar karşısında veya normal bir durumda kişide endişelilik hissinin süresi veya ciddiyeti, bazen orijinal tetikleyici veya stres etkeni ile orantısız olabilir. Kan basıncında artış,ellerde titreme ve mide bulantısı gibi fiziksel belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu yanıtlar kaygının ötesine geçmekte ve anksiyete bozukluğuna girmektedir. Kişinin her an kendisini ölecekmiş gibi hissetmesi,çevresindeki kişilere her an bir zarar gelecekmiş gibi hissiyata kapılır. Anksiyete bozuklukları, normalde bir durumda beklenebilecek reaksiyon, orantısız olduğunda ortaya çıkar. Amerikan Psikoloji Derneği (APA), anksiyete bozukluğu olan bir kişiyi “tekrarlayan düşüncelere veya endişelere sahip olmak” olarak tanımlamaktadır.

Anksiyete Türleri Nelerdir 

Genelleştirilmiş Anksiyete:Genel bir durum olarak bilinir.Sosyal hayatta olaylara karşı, aile ve eşyalara karşı abartılmayacak şekilde bir endişe duyulması söz konusudur. İç huzursuzluğun başlangıcı olarak bilinir.

Benzer içerik:  İdrar Rengi Nelerin Belirtisi Olabilir

Panik Bozukluk:Panik bozukluk en yaygın panik durumuna denir.yoğun korku ve endişe ile görünen bu durum  genel tepkilerle belirlenir.Bunlar endişe ve korkuya bağlı  titreme,sallanma,mide bulantısı,hızlı nefes alıp verme gibi davranışlar sergilenir. Panik bozukluklar genellikle hayatınızda edindiğiniz kötü deneyimler ve stresli dönemler sonucu ortaya çıkmaktadır.

Fobi:Bu rahatsızlıkl korkudur ve bir nesne veya durumdan kaçınmadır. Fobiler, belirli bir nedene bağlı oldukları için diğer anksiyete bozukluklarından farklıdır. Korku, akıl dışı veya gereksiz olarak kabul edilebilir, ancak kişi yine de kaygısını kontrol edememektedir. Fobinin tetikleyicileri; durumlar, hayvanlar veya günlük nesneler kadar çeşitli olabilir.

Sosyal anksiyete bozukluğu: Bu, sosyal durumlarda başkaları tarafından olumsuz olarak değerlendirilme korkusu veya insan içinde utanç korkusudur. Sahne korkusu, samimiyet korkusu ve aşağılanma korkusu gibi bir dizi duyguyu içerir. Bu bozukluk insanların gündelik yaşamını etkiler ve halka açık alanlardan ve insan ilişkilerinden kaçınmasına neden olabilir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB):Askeri muharebe, cinsel saldırı, rehin durumu veya ciddi bir kaza gibi travmalardan kaynaklanan bir kaygıdır. Travma sonrası stres bozukluğu, sıklıkla geri dönüşlere veya anımsamaya yol açar ve kişi tetikleyicileri önlemek için davranış değişiklikleri yapabilir.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir

-Kişinin sık sık terlemesi

-Baş dönmesi

-Sallanması

-Huzursuzluk

-Kas gerginliği

-Sıklıkla olaylardan ürkmek gibi sıralanabilir.