Anneler günü ne zaman ortaya çıktı?


0

Anneler günü,her sene değişik ülkelerde değişik konseptlerde kutlanır. Bizim için eşsiz karşılıksız sevgisi olan anneler günü bu sene de her seneki gibi 12 Mayıs gününde kutlanacak.Peki anneler gününün ilk ne zaman ortaya çıktığını ve anlamını hiç merak ettiniz mi ?

Anneler günü ne zaman ortaya çıktı ?

Hakkında bir çok söylenti bulunulan anneler günü nasıl ortaya çıktığı tartışılırken tarihi Antik Yunan zamanlarına dayanmaktadır. Peki nasıl ? Anneler günü ilk olarak antik Yunanlılar zamanında kutlanmıştır . O zamanlarda ilk bahar şenlikleri ile beraber Yunanlılarda tanrıça ve tanrıların annesi olarak bilinen Rhea adına anneler günü ve baharın gelişi kapsamında bir kutlama yapılmıştır. Bu günden sonra Rhea onurunda anneler günü festivali düzenlenmeye devam etmiştir.

Antik Romalılar ise anneler gününün bir benzerini Kibele tanrısı için kutluyorlardı. Sonraki zamanlarda ABD Virginia eyaletinde yaşayan Anna Jarvis isimli kişi kendi annesinin ölümünü kutlamak istedi ve 1908 yılında ABD Kongresinde onaylanarak bu günü ilan etmiştir.

Anneler günü hediye tavsiyeleri neler

Anneler Günü mesajları