Arpacık nedir? Arpacığın tedavisi


0
1 paylaşım

Arpacık,göz kapağı ve çevresinde çıkan genellikle iltihaplı olan bir hastalıktır. Göz kapağında ağrı acı ve şişlik olarak belirtiler gösteren arpacık çıkmadan önce belirli belirtiler gösterir. Bakalım arpacık tedavisi ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir. 

Arpacık nedir

Arpacık ya da hordeolum olarak adından bahsettiren bu rahatsızlık, göz kapağının dış kenarlarında oluşan sivilce benzeri, kırmızı bir yumrudur. Göz kapaklarınızın, özellikle kirpiklerin etrafında çok az miktarda minik bez vardır. Ölü deri, kir veya yağ birikmesi bu küçük deliklerin tıkanmasına neden olabilir. Bez engellendiğinde, bakteriler içeride büyüyebilir ve arpacık oluşmasına neden olabilir.Arpacık çeşidine göre ikiye ayrılır. 

-Dış arpacık: Kirpik dibinde başlayan arpacıktır. Çoğunlukla kıl kökünde oluşan iltihap sonucu gerçekleşir. Sivilce gibi görünebilir.

-İç arpacık: Göz kapağı içinde görülen arpacıktır. Çoğunlukla göz kapağında yağ üreten bir bezde oluşan enfeksiyon sonucu gerçekleşir.İç arpacığın kirpikle hiçbir ilgisi yoktur. Sadece göz içerisinde oluşan iltihaptan kaynaklanır.

Arpacık neden oluşur 

Arpacık oluşumu göz kapağı veya göz içerisinde kirpiğin buluştuğu kısımda oluşan iltihabın dışarıya çıkması sonucu oluşmaktadır. Üst göz kapağında yaklaşık 25 ila 40, alt göz kapağında ise 20 ila 30 adet meibomian bezi vardır. Bu bezler göz küresinin dış yüzeyine yağ salgılar. Böylece gözümüz, açıp kapatırken meydana gelebilecek tahrişten, çizilmelerden korunur. Ayrıca bu yağlar sayesinde gözyaşı daha çabuk buharlaşır. Sık tekrarlayan göz enfeksiyonları, zamanla göz kapağı kenarındaki bu meibom bezlerinde tıkanmaya sebep olur.

Arpacık kimlerde görülür 

Gözünde arpacık çıkan kişiler genel olarak nedeni bilmeyerek tedavi olmaya giderler. Fakat Arpacık genel olarak kuru göz yapısı olan kişilerde ve cildinde önceden veya sonradan oluşan egzama meydana gelen kişilerde görülmektedir. Diğer unsurlar ise bağışıklık sistemi sorunu ve beraberinde getirdiği hastalıklar sonucundan meydana gelebilir.

Arpacık belirtileri nelerdir

  • Yağlı besinler tüketmek
  • Stresli yaşam şekli
  • Ağrı ve şişlik
  • Gözde sulanma
  • Gözde batma hissi
  • Acı ve kaşıntı
  • Göz çevresinde sarı iltihap

Arpacık nasıl geçer 

-Arpacık eğer erken fark edilirse antibiyotik ile tedavi edilebilir.

-Sıcak bir havlu ile kompres yapmak, kan akışını artırarak ağrıyı azaltır. Sıcak uygulaması aynı zamanda iltihabı da yumuşatır ve boşalmasını kolaylaştırır. Eğer kıl köklerinden kaynaklanan dış arpacık söz konusu ise, geliştiği kirpik teli yakından bakınca kolayca fark edilir. Bu kirpik bir cımbızla alınırsa, kıl kökündeki arpacık kendiliğinden boşalır, ağrı ve şişlik azalır.

-İç arpacığın tedavisi daha zordur ama hastanın ameliyata hazırlanmasını gerektirecek kadar bir zorluk çıkarmaz.  Enfekte olan meibom bezi dışarı açılmaya çalışır ama kalın göz kapağını delemez. Önünde sonunda akyuvarlar devreye girerek enfeksiyonu yenerler ama orada, mikropsuz bir iltihap kisti kalır. Şalazyon adı verilen bu kist ancak lokal anestezi altında gerçekleştirilen minik bir cerrahi operasyonla çıkartılabilir.

-Halk arasında yapılan tedavi yöntemlerinde sarımsak ve soğanın ısıtılarak arpacık olan bölgeye sürüldüğü ve iyi geldiği rivayeti vardır.

-Papatya çayı :İyice demlenmiş papatya çayını gözünüze tonik gibi uygulayarak da arpacıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

-Patates peelingi : Patatesin içerisinde bulunan nişasta ve çeşitli mineraller arpacığın kısa süre içerisinde yok olmasını sağlayacaktır. Patatesi ortadan ikiye bölüp belirli aralıklarla göze uygulamak arpacığa iyi gelecektir.

Arpacık Ne Kadar Sürede Geçer 

Hemen fark edilirse, sıcak pansuman ve masajla 24 saat içinde geçebilir. Bazı arpacıklar, hiçbir şey yapmadan 14 gün içinde kendiliğinden geçer. Antibiyotikler, pansuman ve masaj, iyileşmeyi hızlandırır.