Askerlik için çürük raporu şartları neler


0
1 paylaşım

Askerlik,Askerlik yükümlülüğü altına giren şahıslar ile özel yasalarla silahlı kuvvetlere katılan ve resmi bir kıyafet taşıyan kişilerdir. Askerlerin aslî görevi ülkelerinin topraklarını iç ve dış tehditlere karşı savunmaktır. Askerlik vatani bir görev olup şartlara uygun her erkek tarafından gidilmesi zorunlu bir kuruluştur.Sağlığı bu duruma elverişli olmayan bireyler ise çürük raporu denilen bir evrak alarak askere gitmekten muaf olmaktadırlar.Peki askerlik için çürük raporu şartları neler?

Askerlik için çürük raporu şartları neler?

Çürük raporu anlamına bakarsak kişinin vatani görevini yerine getiremez anlamındadır. Çürük raporunun alınması için kişinin vücudunda çeşitli sakatlık,eksiklik ya da hastalıklar meydana gelmesi gerekmektedir. Çürük raporu askerlik heyeti ya da askeri hastaneler tarafından verilmektedir. Asker yapacak kişi ilk olarak askeri hastaneye giderek bütün taramalarını olur sonrasında 2 doktor tarafından tarama sonuçları incelenir ve durum karara bağlanır.

Çürük raporu ve heyet raporu ücreti ne kadar?

Askerlik Şubesinden resmi yazı alarak hastaneye başvurursanız bu raporlar için ücret alınmaz, fakat askerlik şubesi gerek görmez ve sevk etmez ise kendiniz sağlık raporu alabilirsiniz. Fakat Bu heyet raporu askerliğe elverişli olup olmadığınızı değil engel durumunuzu belirtir rapor olacaktır, ve fiyatı 2018 Yılı için 200 TL dir.

Çürük raporu almak için hangi bölümlere muayene olunur?

  • Dahiliye
  • Genel Cerrahi
  • Psikiyatri (Ruh Sağğlığı)
  • Fizik Tedavi
  • Göz Hastalıklar
  • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
  • Kardiyoloji
  • Bu branşların dışında, Hekimler sizi konsültasyon için ayrıca Anadal Braşları ile Yan Dal Branşlarına sevk edebilir. Eğer sevk ederlerse sevk edilen hekimlere de gitmeniz gerekecektir.

Not : Bu işlemleri yapıp ilgili yazı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gönderilir, sonra Hazır asker listesinden düşersiniz. bu süre askerlik celp dönemi gelmeden bitirilir. sonrasında Askerlik Şubesine gidip Askeri açıdan herhangi bir yükümlülüğü yoktur yazısını aldıktan sonra askerlik ile ilgili işlemleriniz bitmiş sayılır