ASMR (Beyin Orgazmı) Nedir?


0
2 paylaşım

Otonom duyusal meridyen tepki olarak terimlenen bu durum 2010 yılında karşımıza çıkmıştır. İngilizce olarak ise Automonous Sensory Meridian Response diye tanımlanıyor. Sürüngen beyni de denilmekte. Hala pek bir şey anlamayanlar için kısaca “kafa orgazmı” ya da “beyin karıncalanması” desek daha doğru olur. Peki ASMR nedir ? Beyin Orgazmı Nedir ? bakalım.

ASMR (Beyin Orgazmı) Nedir?

Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi, Beyinsel Orgazm veya Omurga karıncalanması ve Beyin masajı şeklinde de adlandırılan, Endorfin(mutluluk hormonu) salgılayıcı, rahatlatıcı etkiye sahip bir ses türü olarak bilinmektedir.2010 yılında karşımıza çıkan bu ses dalgaları 2010 yılında hayatımıza girmiştir. ASMR videoları bugün birçok youtube kanalında karşımıza çıkıyor. İzlerken rahatlama yok tam anlamıyla beynimizin gıdıklandığı hissiyatına kapılıyoruz.

ASMR uyku sorunu çeken kişilere en çok yardımcı olabilecek bir tür tepki olarak da bilinir.Öncelikle hangi seslerin size ASMR verdiğini bulmanız lazım. örnek vermek gerekirse, çeşitli cisimleri tırmalama, tıklatma (tahta, cam vs.), klavye sesi, sayfa çevirme sesi, fısıltı, makas sesi vs araştırıp kendinizi tanıdıktan sonra buna karar verebilmeniz mümkündür.

ASMR ile ilgili videolar