Ateş böcekleri çevresine nasıl ateş yayar


0

Çoğumuz ateş böceklerinin çevrelerine nasıl ateş yaydığını düşünmüşüzdür. Şüphesiz ki Yaz aylarında sahil kenarında ya da balkonunuzda otururken duyduğunuz en huzur verici ses bir cırcır böceğidir iki ateş böceğinin şirin ışığını çevreye yaymasıdır.

Eskide ısı olmadan ışık elde etmenin imkansız olduğuna inanılıyordu. Taş çatlasa sürtünmeden ateş çıkardı. Nasıl ki normal bir ampul kendisine verilen enerjinin yüzde 4’ünü, florasan ampul ise yüzde 10’unu ışığa dönüştürebiliyor, geri kalanını ısı olarak yayıyorsa, ateş böceğinde de benzer bir durum olduğunu sanan bilim insanları, ateş böceğinin  bu iş için kullandığı enerjinin tamamını ışığa dönüştürebildiğini tespit edince hayrete düştüler.

Peki  ateş böceğinin ışık üretme mekanizması nasıl çalışıyor. Aslında ateş böceklerinin ışık verme reaksiyonları o kadar hızlıdır ki bu fonksiyonun kademelerini incelemek hemen hemen imkansızdır.

Ateş böceğinin karın bölgesindeki ışık organında bulunan moleküllerden, ışık elde ermede rol alan iki ana kimyasal madde üretilmekledir. Bunlardan birincisinin kimyasal yapısı aydınlatılmış ve yapay olarak elde edilmiştir. İkincisinin ise yapısındaki gizem çözülmesine rağmen sentetik olarak üretilmesi hala mümkün olamamıştır.

Bu gizemli böceklerin 2 bin çeşidi olup erkekleri uçabilirken dişileri kanatsızdırlar. Erkekler dişileri aramak için geceleri uçarlar ve ışıklarını birbirleri ile iletişim kurmak için kullanırlar. En iyi ışık verimini gelişmiş dişiler verir. Ateş böcekleri geceleri 3 saat süreyle ışık verebilirler.