Ateşi ilk kim buldu?


0

Dünya üzerinde her zaman bulunan fakat keşfedilmeyi bekleyen ateş, yüksek sıcaklık ve çoğunlukla alev veren hızlı yanma olayına verilen bir durumdur. Ateş, insan yaşamının vazgeçilmez unsurlarındandır ve kontrol altına alınması, medeniyetin ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Ateş ilk ne zaman ve hangi çağda kullanıldı kısaca bakalım.

Ateşi ilk kim buldu?

Dünya üzerinde her zaman bulunan ateşi insanlar nasıl kontrol edebileceklerini veya nasıl ateş yakacakları hakkında bir bilgi sahibi değillerdi. İlk insanların ateşi kontrol etmeyi yani ateş yakmayı bulmaları, insan evriminin kültürel yönü açısından bir dönüm noktasıydı. Ateş, sıcaklık, koruma ve yiyecek pişirmede temel bir yöntem ve araç oldu. Bu kültürel ilerleme, insanların coğrafi dağılımını, kültürel yenilikleri, beslenme ve davranış değişikliklerine yol açtı. Buna ek olarak, ateş yakmak insanları gecenin karanlığından ve soğuktan korunmalarını sağlıyordu.

Günümüzde ateş hakkında ve ateşin kullanıldığına dair pek çok araştırma yapılmıştır. Araştırmalar sonucu kemik kalıntılarına Güney Afrika’daki Wonderwerk mağarasında rastlanmıştır. Bulunan kül ve kemik parçalarının dünyanın en eski ateşlerinden birinin kanıtı olduğu düşünülüyor. Wonderweck mağarasında bulunan kalıntılar insanın, ateşi yakan atasının, Homo Erectus olabileceğine işaret ediyor. Homo Erectus yaklaşık 1,8 milyon yıl önce ortaya çıkmış bir tür.

Orta Awash Nehri Vadisi’nde, 200 ° C (400 ° F) sıcaklıklarla oluşturulmuş kırmızımsı killerin koni şekilli çöküntüleri bulunduğu da diğer bilgiler arasında yer almaktadır. Bu özelliklerin, erken hominitlerin yerleşim yerlerinde ağaç kütükleri yaktığını göstermektedir. Ateşin keşfi, erken hominidler için geniş bir kullanım alanı oluşturdu. Sıcaklık kaynağı olarak kullanılan ateş daha soğuk ortamlarda hayatta kalmalarını sağladı. Tropik ve subtropikal iklimlerden soğuk kışları içeren ılıman iklim bölgelerine doğru coğrafi genişleme oluşmaya başladı. Ateşin kullanımı, yırtıcı hayvanlardan korunmak için bir araç olarak geceleri hominidlere yardım etmeye devam etti. Hominidlerin ağaçlarda uyumak yerine yeryüzünde ve mağaralarda uyumasını sağladı. Ateş, onların yeryüzünde daha fazla zaman geçirmelerine yol açtı. İnsan etkinliği için böyle bir kabiliyetin giderek gerekli hale gelmesiyle birlikte iki ayaklıların evrimine katkıda bulundu.

Ateşi ilk kullananlar kimler?

Ateşin keşfedilmesi, ilk hominidlere hayatlarını giderebilmek için oldukça fazla kolaylıklar sağlamıştır. Ateşle, kendilerini korumayı ve tamamen yeni bir avlanma şekli bulmayı başardılar. Sonrasında ise yemekleri yapmayı ve kap kaçak üretmeye başladılar. Mağaralarda ateş kanıtlarının bulunması, kendilerini sıcak tutmak için kullandıklarını gösteriyordu. Soğuk havadan korunmanın yanı sıra, erken hominitler avlamak için otları yakıyorlardı. Kanıtlar, erken hominidlerin hayvanları ateşle tuzağa düşürdüklerini ve eti pişirmeyi başarabildiklerini gösteriyor. Pişmiş et, sağlık için büyük bir adımdı. İlk hominidler artık çiğ et tüketmiyor ve çeşitli bakterilere maruz kalmıyorlardı.Yaklaşık 164.000 yıl öncesine dayanan daha yeni kanıtlar, Güney Afrika’da yaşayan ilk insanların, aletler yapmak ve hayatlarını iyileştirmek için kullandığı malzemelerin mekanik özelliklerini değiştirmek için ateşi kullandığını göstermektedir.