Avuç içi terlemesinin sebepleri ve tedavisi


0

Cildimizde ve vücudumuzda çok sayıda ter bezi bulunmaktadır. Bunların bazıları Ter kokmamıza yardımcı olan Koltuk altımızdaki ter bezleridir bazıları ise avuç içlerimizde bulunmaktadır. Avuç içi terlemesi genellikle bir sorun olarak görülür. Peki avuç içi terlemesinin sebepleri nelerdir ve tedavisi nasıl olur?

Avuç içi terlemesinin nedenleri? 

Avuç içlerinin terlemesinin ilk olarak kalıtımsal yani aileden gelebilir. Sık sık peçeteyi ıslatacak kadar eliniz terliyorsa aile bireylerinizden birinde rastlanan bir rahatsızlık ise ;  Kaygı , öfke,korku, gerginlik vb durumlarda avuç içleri terler.

Diğer sebepleri arasında Enfeksiyon ve iltihaplar, ilaç tedavileri, metobolik bozukluklar, tümörler, kontrolsüz büyümeler ve antialerjenik ilaçların etkileri olabilir.

Avuç içi terlemesinin tedavisi ve avuç içi terleyenlere tavsiyeler

İnsanın içinde bulunduğu ruh halli de avuç içi terlemesi üzerinde bir etkiye neden olabilmektedir böyle bir durumda psikolojik olarak rahatlamak avuç içlerinizin terlemesini durduracaktır.

Aşırı fiziksel aktiviteden ve sıcaktan olabildiğince uzak kalmak da avuç içinde meydana gelecek terlemeleri azaltacaktır.

Şeker hastalığından kaynaklanan vakalarda düşük glisemi içerikli diyet uygulamak terlemeyi azaltacaktır.

Kafein ve nikotin gibi uyaranlardan ve alkolden uzak durmak sizi daha rahat hissettirecektir.