Ayak burkulmasına ne iyi gelir?


0
1 paylaşım

Ayak burkulması, genel olarak travmatik düşmeler ve şiddetli yapılan spor sonucu meydana gelebilmektedir. Ayak burkulmalarının iyileşme süreci ise burkulmanın şiddetine bağlı olarak bazen günler bazen de aylar alabilmektedir. Ayak burkulmasının çeşitli belirtileri bulunmaktadır bu belirtilerin başında genellikle ağrı ve sızlama gelmektedir. Ayak bağları kemiği kemiğe bağlayan ve eklemlerinizi yerinde tutan sert, elastik benzeri bantlardır. Burkulma, bağın liflerinin yırtılmasından kaynaklanan bir bağın yaralanmasıdır. Bağ kısmi bir yırtılmaya sahip olabilir veya tamamen parçalanabilir. Peki ayak burkulmasına ne iyi gelir ve en hızlı nasıl tedavi edilir?

Ayak Burkulması Nedir?

Ayak burkulması, ayak bileği ve topuk kemiğinin normal yuvasından çıkarak geri gelmesiyle oluşur. Bazı durumlarda eklemi tutan bağlar yırtılabilir.Yaptığınız o anki iş ve oluşa göre burkulmanın seviyeleri 1 ve 3 arasındadır.

1.Derecede: Bu ayak burkulması ilk derecededir. Minik yırtıklara ve bağların zedelenmesine sebep olur.Yapmanız gereken tek şey biraz buz torbası ile masaj yapmak.

2.Derecede :Bu ayak burkulması ikinci derecededir. Gerilme şiddetli olarak hissedilir ve aşırı ağrı meydana gelir. Bu kısımda kremle masaj yapılır ve ayak sarılır.

3.Derecede : Bu ayak burkulması ise üçüncü derecededir. Bağlar tamamen yırtılır, bu yüzden ayak dengesiz olabilir ve artık ağırlık taşıyamaz.

Ayak burkulmasına ne iyi gelir?

-Buz : ayak burkulmasının en başta gelen tedavi yöntemi buzdur. Buz koymak istemezseniz ayağınızı soğuk su dolu bir leğene koyup, 15-20 dakika bekletebilirsiniz. Bu işlemi 3 gün boyunca her 2-3 saatte bir tekrar etmelisiniz.

-Ayak burkulmasında ilk yapılacak ilk yardım hastanın ayağını kalp seviyesinde dengede tutmak.

-Ayak bileği yapısında morarmalar meydana geldiyse hastaneye gitmekte fayda vardır.

– Basit burkulmalar için buz tedavisi veya ayağınızı birkaç gün yüksekte tutarak bandaj tedavisi yeterlidir.

-Sarımsak Kürü: Zeytin, tuz, soğan ve sarımsağı bir kapta ezin ve burkulan bölgeye masaj yaparak sürün. Ardından bu bu karışımla birlikte ayağınızı sarın.Bir kaç gün sargıda burkulan bölgeyi bekletin ..

-Kenevir Kürü: Döverek toz haline getirdiğiniz keneviri elekten geçirerek içine biraz süt ekleyin. Merhem kıvamına gelen karışım ile ayağınıza masaj yapın..

Soğan : 2 tane soğanı parçalara bölerek zeytinyağı ile ısıtın sonrasında bir tülbent yardımıyla ayağınıza masaj yapın .. 8 saate bir bu kürü yenilemenizde fayda var.

-Zeytinyağı :Unu ve zeytinyağını yoğurarak lapa kıvamına getiriyorsunuz ve burkulan bölgeye hazırladığınız lapa ile yavaş yavaş masaj yapıyorsunuz.Bu yöntem ağrılarınızın kısa sürede geçmesine yardımcı olur.