Ayak kokusu nedir? Ayak kokusu nasıl geçer?


0

Ayak kokusu, terleme sonucu çeşitli mikroorganizmaların biraraya gelmesiyle oluşur. Ayakta toplam 250 bin ter bezi bulunmaktadır. Eğer kolay terleyen bir vücut yapınız varsa tere bağlı oluşan bakterilerin oluşumu da vücudunuzda çabuk olur. Geçmeyen ayak kokuları ise en çok şikayet edilen konulardan bir tanesidir. Peki, ayak kokusuna doğal bir çözüm mevcut mu yoksa ilaç mı kullanmak gerekmektedir? Bakalım ayak kokusu nasıl geçer?

Ayak Kokusu Nedir?

Ayaklarımızda 250 bin ter bezi bulunmaktadır.Yani her gün yaklaşık yarım litre ter üretilmesine sebep olur. Tüm kötü kokuların başlıca sebebi olan bakteriler, terle bir araya geldiklerinde bir çeşit gaz üretilmesine sebep olurlar. Üretilen bu gaz, peynir üretiminde ortaya çıkan ve yine oldukça kötü bir koku yayılmasına sebep olan gaza benzetilebilir. Kötü kokunun başlıca sebebi olan bakteriler, üremek için karanlık ve nemli ortamları tercih ederler.

Havasız kalan ayaklar,kullanılan kalın çoraplar ve sıkı sağlıksız ayakkabı kullanımları sonucu ayağınıza yerleşen bakteriler, parmak arası gibi nemli yerlere yerleşerek organik asitler ve sülfür bileşenleri oluşmasına sebep olurlar. Kötü kokunun kaynakları arasında sayılan bu maddeler, kıllı ayak yüzeylerinde kolaylıkla yayılarak (ayakta bulunan kıllar bu maddeler için daha geniş yayılma yüzeyi anlamına gelir) kokunun artmasına sebep olurlar. Her zaman söylediğim gibi, bir şeyin neden olduğunu bilmek, onu ortadan kaldırmak için son derece önemlidir. Son yıllarda uzmanlarca sıklıkla tekrar edilen bir şey var ki o da, ayak kokusunun farklı hastalıkların habercisi olabileceği iddiası.

Ayakların aşırı terleyen bir yapısının olmasının yanında ortaya çıkan koku kombinasyonu ile beraber çeşitli hastalıkların habercisi de olabilir. Bu ilk olarak şeker hastalığının başlıca belirtilerinden biridir ikincisi ise hipofiz bezi ve sinir sisteminde ki çeşitli bozukluklardan meydana gelebilir.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayaklarınız eğer çok terleyen ve koku saçan bir ayaksa ayrıca terleten çorap ve ayakkabılar kullanıyorsanız ilk yapmanız gereken şey ayaklarınızı sirkeli su ile yıkamanızdır.

Doğru çorap ve ortapedik ayakkabı seçimi sizin için en sağlıklı seçeneklerin başında gelmektedir.

Botoks yaptırmanın en güzel yanı ise ter bezlerinin yapısındaki aşırır duyarlılığın azaltılması ve sonucunda daha az terlemenizden geçmektedir.

Çayda bulunan tannik asit, bakterileri öldürmede son derece etkili bir maddedir. Tannik asit aynı zamanda deri üzerindeki porları kapatarak ayaklarınızın daha uzun süre kuru kalmasını sağlar. Çay kürünü hazırlamak oldukça kolaydır. Yarım litre suya iki poşet siyah çay ekleyin ve 15 dakika kaynatarak demleyin. Soğuması için biraz bekleyin ve ayaklarınızı yarım saat boyunca bu suda bekletin. Siyah çay kürünü bir hafta boyunca her akşam uygulamanız yeterli olacaktır.