Ayak kokusuna ne iyi gelir?


0

Ayak kokusu birçok kişinin çevresel ve sosyal ortamda muzdarip olduğu durumdur. Ayak kokusu,terin kendisi değil terle birlikte ortaya çıkan bakteriler, kötü ayak kokusunun ana nedenini oluşturur. Bakterilerin yanı sıra mantar enfeksiyonu da ayakta ağır bir kokunun oluşmasına neden olur. Kullanılan bazı ilaçlar, ergenlik veya hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler; obezite, stres ve hipertroidi gibi metabolik hastalıklar da vücudun daha fazla ter üretmesine yol açarak ayak kokusunu tetikler.

Ayak kokusuna ne iyi gelir?

Ayak kokusuna daha geniş bakacak olursak bir diğer faktörlerde genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Kişilerin aşırı derecede sosyal ortamdaki psikolojisini etkileyecek şekilde ayak kokusu mevcutsa ilk olarak işinde profesyonel bir hekime danışmalı ve onun yönlendirmeleri sonucunda bir hormon testi ya da ayak terlemesini önleyici önlemler alınmalıdır.

Ayak Kokusunu önlemenin yöntemleri nelerdir?

-Ayaklarınızı her gün düzenli olarak sabunla yıkamanızdan geçer. Sabun hem antibakteriyel hemde mantar önleyici özelliği vardır.

-Karbonat :Karbonat ayak terinin pH’ını nötralize eder ve bu sayede kokulara neden olan bakterilerin sayısını azaltır. Ayaklarınızın sığacağı büyüklükte bir leğeni ılık suyla doldurun ve içine 2 tatlı kaşığı karbonat atın. Ayaklarınızı suda 20 dakika bekletin. Koku azalana kadar 1 hafta boyunca her akşam tekrarlayın.

-Aynı çift ayakkabıyı sürekli giyilmemelidir. Bu durum ayakların havasız kalmasını ve aynı bakterilerin aynı yerde kalmasını sağlayacaktır.

-Ayakkabılarınızı ve ayaklarınızı sık sık havalandırın.

-Lavanta yağı:Lavanta yağı kokuya neden olan bakterileri temizler, ayaklarınıza güzel bir koku verir ve ayak mantarını önlemeye yardımcı olur. Leğeni ılık suyla doldurduktan sonra içine 10-15 damla lavanta yağı damlatın ve ayaklarınızı 15-20 dakika bu suda bekletin. Bir kaç gün boyunca günde 2 kez uygulayın.

-Sirke : Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra ılık bir suya 2 su bardağı sirke ekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika bekletin. Daha sonrasında ayaklarınızdaki sirke kokusu sizi rahatsız ederse sabunla yıkayabilirsiniz.

-Tuzlu su : Ilık bir leğenin içerisine 5 çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırın. Sonrasında ılık suda ayaklarınızı 15 dk bekleterek ılık suyla durulayabilirsiniz.