Ayaklara ve bacaklara kramp neden girer, kramp nasıl geçer?


0
31 paylaşım

Vücudumuzun belirli kısımlarında özellikle beklemediğimiz anlarda, gece vakitleri bazende uyurken kas kasılmaları yani bir diğer anlamı ile kramp girmeleri meydana gelebilmektedir. Peki, hiç düşündüz mü ayak ve bacaklara neden kramp girer? Kasılan kaslar aniden kasıldıkları için beynimiz komut veremeyince gevşeyemez bu yüzden tekrardan kasılarak kramp girmektedir. İnsanlarda en çok kramp giren bölgeler ise ayak  içleri, baş parmak, bacak ve arka bacak olarak meydana gelir. Kramplar oldukça rahatsız edici bir durumdur. Özellikle yaz dönemlerinde denizde ayak ve bacaklara kramp girmesi çok rastlanan  sağlık sorunudur.

Ayak ve diğer krampların geçmesi için ise herhangi bir ilacın kullanılmasına gerek duyulmamaktadır. Kramp girişlerini azaltmak için kesinlikle dengeli beslenmeliyiz. İlk öncelikle araştırmamız gereken unsur ayağımıza ya da diğer herhangi bir yerimize neden kramp girdiğidir. Kramp girmesi nedenlerini sizin için aşağıda biraraya getirdik.

Vücudumuza neden kramp girer ?  

  • Gün aşırı fazla efor sarfederek spor yapmak.
  • D vitamini eksikiliği en büyük sebeplerden biridir.
  • Potasyum,kalsiyum ve magnezyum eksikliği vitaminlerin devamını getirmektedir.
  • İdrar söktürücü ilaç kullanımı .
  • Ms Hastalığı .
  • Az sıvı alımı sonucu .
  • B1 ve B5 vitamini eksikliği.
  • Yetersiz kan dolaşımı.

Kramp nasıl geçer, Kramp anında nasıl tedavi uygulanmalı?

Buz Kompresi Uygulamak: İlk olarak kramp giren bölgenize sıcak kompres yaptıktan sonra acısının dinmesini bekleyin sonrasında ise bölgeye soğuk kompres uygulamanız gerecektir. Bunu uygulamak  hem acının hemde bölgedeki iltıhabın dağılmasını sağlayacaktır.Kramp esnasından 10 dakika sonra toplam 10 -15 dakika kadar havluya bir buz parçası sararak tutmanız fayda sağlayacak ve acınızı hafifletecektir.

Karanfil Yağı:  Ağrıya bölgenize  2 dakika kadar ısıtılmış karanfil yağınla masaj yapmanız gerekir. Bölgeye masaj yaptıktan sonra sarıp beklemeniz gerekir.

Elma sirkesi: Potasyum eksikliğiniz sık sık meydana geldiğinde  vücudunuza kramp gireceğini unutmayın. Elma sirkesi çok miktarda potasyum içermektedir. Bir bardak ılık suyun içerisine bir çorba kaşığı  elma  sirkesi ve biraz bal ekleyerek içmeniz kramplarınızın zamanla azalıp yok olacağını gösterecektir.

Hardal: Hardal içerisinde bulunduğu asetik asitten dolayı kramp girdiği zaman bir kaşık hardal yemeniz vücudunuza etki gösterecektır.

Sıvı: Kramp girmesinin en büyük sebebi ise vücudunuzun yüksek miktarda susuz kalmasıdır. Gün içerisinde 9 bardak su içmeye özen göstermeliyiz. Kramp girdiği esnada ise 2 bardak su içmek size iyi gelecektir.

Kramp girmemesi İçin hangi vitaminler alınmalı?

Potasyum İçeren Besinler : Patates,Bürksel lahanası,enginar,havuç,kuru üzüm,kuru kayısı,fasulye,avakado,ıspanak,muz,mantar vb yemekler yenmesi gerekir. Potasyum besinleri vücudumuzdaki kas hücrelerini beslemektedir. Eksikliğinde kaslarımızdaki dalgalanmalar sonucu kramplar meydana gelir.

B1  vitamini İçeren Besinler : Ay çekirdeği, fındık, ceviz, yer fıstığı, badem, şam fıstığı, sarımsak, kestane, buğday, bira mayası, yürek, fasulye, susam, bira mayası, maydanoz, bezelye, nohut, mercimek, enginar, karnabahar.

B5 Vitamini İçeren Besinler : Yumurta, kuruyemişer, balık, tavuk, dana eti, karaciğer, peynir, fasulye, kuru baklagiller ve tahıllar, avocado, mısır, patates, bezelye ve karnabahar B5 içerir.

D Vitamini içeren Besinler : Süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt Tereyağı, Ton balığı, Somon, Uskumru, İstridye, Karaciğer, yumurta sarısı, tatlı patates, balık yağı, mantar, maydanoz ve ısırgan otu.