Ayaklarda karıncalanma nedenleri


0

Ayağınızı gün içerisinde katlayarak oturduğunuzda ya da bacak bacak üzerine koyduğunuzda uzun süre sonra karıncalanmalar ve beraberinde uyuşmalar meydana getirir. Ayaklarda karıncalanmalar çeşitli hastalıkların habercisi olmakla beraber giydiğiniz ayakkabı çeşidi ile rahatsızlık veren bir durumdur. Ayaklarda karıncalanma sebeplerini sıralarsak yaralanmalar, yüksek topuklu ayakkabılar, diyabetik nöropati, nörolojik problemler ve dolaşım sistemi hastalıkları, iğne batması, yanma, uyuşma, yırtılma şeklinde hissedilen ayak ağrılarına yol açabilirler.

Ayaklarda karıncalanma nedenleri

Ayak sağlığı genel sağlık için önemlidir ve ağrı, günlük işlerin yapılmasını önemli derecede engelleyebilir. Eğer bu problem yaşanıyorsa, bazı çözümler rahatlama veya tamamen iyileşme sağlayabilirler.Kişilerde özellikle troid seviyelerindeki değişmeler olduğunda ayak parmaklarında karıncalanmaya sebep verir. Genel olarak çeşitli hastalığınız varsa ve oldukça fazla ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir.Çeşitli kullanılan ilaçlar bacaklarda, kollarda, ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve ağrıya sebep olabilmektedirler. Bu ilaçların yan etkileri periferal nöropatilere benzer ve daha az soruna sebep olabilecek ilaçlarla değiştirilebilirler.

Vücudumuzdaki karıncalanmaların bir sebebi de böbrek yetmezliği olarak tanı koyulmaktadır. Karıncalanmalara sebep olan böbrek yetmezliği sonucunda kanda sinirler için toksik olan bir takım maddelerin birikmesi sonucunda şikayetler ortaya çıkıyor.El ve ayaklardaki karıncalamanları önlemek için iyi bir doktora gidilmelidir. Peki ayaklarda karıncalanmalar için tedavi nedir ?

Ayaklarda karıncalanmalar için tedavi nedir ?

Elde ve ayakta karıncalanma hissedildiğinde mutlaka bir nöroloji uzmanının değerlendirmesi gerekiyor. Bir takım kan testleri, EMG denilen sinir ve kasların çalışmasını ve bozukluğunu değerlendiren testin yapılması gerekebiliyor. Bu testlerle tanı büyük ölçüde kesinleşiyor ve tedavi planı oluşturuluyor. Tedavi çoğu kez nedene yönelik oluyor. Yani bir hastalığın sonucunda şikayetler ortaya çıkmış ise karıncalanmanın tedavisi yapılıyor. Elde ve ayakta karıncalanma, bağışıklık sisteminin normal dışı çalışması sonucu gelişmiş ise bunun düzenlenmesi yapılıyor. Karıncalanma bir maddenin eksikliği sonucunda oluşmuş ise bu maddenin yerine konması amaçlanarak tedavi uygulanıyor.