Balayında gidilecek en güzel yerler


0
1 paylaşım

Balayı,çiftlerin evlendikten sonra tüm düğün yorgunluklarını atmak için baş başa gidilen ve baş başa gidilen ilk tatil olarak bilinen gündür.Balayında gidilecek yerler kişilerin zevklerine göre değişmektedir. Bunlar ya kişilerin doğayı seven bir çift olması sonucu seçilir ya da şehir içi ve tarihi özellikleri olan yerleri tercih etmesi sonucu olabilir. Bakalım balayında gidilecek en güzel yerler nereleri?

Balayında gidilecek en güzel yerler

Dubrovnik -Hırvtistan

Dubrovnik ya da eski adıyla Ragusa, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehri. Şehrin nüfusu 49.000’dir. Hırvatistan ‘ın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar gördü. Lokrum adasını içinde barındıran Dubrovnik aynı zamanda bir çok botanik bahçesini ve tarihi envanterlerini de içine alarak UNESCO’nun 1979 yılında koruması altına almıştır. Toplum nüfusunun çoğu Sıpları ve Boşnakları barındırır. Kentte yazların sıcak ve kurak, kışların ılık ve yağışlı geçtiği klasik Akdeniz iklimi görülür.Yaz aylarında hava sıcaklığı 20°C – 25°C civarındadır. Kış aylarında ise hava sıcaklığı 7°C – 15°C arasındadır. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos’tur.

Karadağ

Karadağ, Balkanlar‘da bir ülkedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, Kuzeyinde Sırbistan, Batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Başkenti, Podgorica’dır. Anayasasında Karadağ “demokratik, refah ve çevreci bir ülke” olarak tanımlanır. Karadağ’a tatile gitmeniz için vizeye gerek duyulmamaktadır. Ayrıca sempatik ve yardımseverler. Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı ülkede resmi dil Karadağca olmasına rağmen Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça da çok yaygın. Sanayinin yeni yeni kurulduğu ülkenin başlıca geçim kaynakları turizm ve hayvancılık. Doğalgaz ve kömürün olmadığı ülkede suyun bol olması nedeniyle enerji elektrik üretiminden sağlanıyor. Para birimi euro olan Karadağ’ın 2021 yılında Avrupa Birliği’ne girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Karadağ’da tatil yapmanız için uygun zamanlar mayıs ve ağustos zamanları arasındadır. İstanbul’dan sadece 15 dakikalık uçuşlarla kolaylıkla gidilebilir. Mutfak olarak genellikle Akdeniz mutfağı hakimdir.

Seyşeller

Seyşeller yer yüzünde oluşan adaların içerisinde denizi granitten olan tek adadır. Seyşellerin sıcaklık yılın her ayında 25 derecenin üstünde ancak kasım ile mart ayları arasında muson yağmurları etkisinden dolayı bardaktan boşanırcasına yağan yağmura hazırlıklı olunmalıdır.18.yüzyılda ilk olarak Fransızlar tarafından keşfedilmiş adalar, korsanların kaçış noktaları olmuş yüzyıllarca. Kayıp korsan hazinelerine ait efsaneler hâlâ anlatılır bu adalarda. Özellikle Mahe’deki Bel Ombre bölgesinde dünyaca ünlü korsan Olivier La Vasser’in milyonlarca Pound’luk hazinesinin hâlâ gömülü olduğuna inanılıyor. Seyşellerdenki kaplumbağalar en yaşlı hayvanlar arasındadır.Yaşları 184 olarak bilinen bu kaplumbağalar krallar ve kraliçeler gördükleri söylenmektedir.

Zanzibar

Ünlü balayı merkezlerinden biride Zanzibar olarak biliniyor. Zanzibar, Afrika kıtasının doğusunda Tanzanya’ya bağlı Unguja ve Pemba adında iki adadan oluşan yarı özerk bir bölge olarak biliniyor. 90 km uzunluğa, 30 km genişliğe sahip ölçüleri ile Hint Okyanusu’nda yer alıyor. En büyük şehri ve başkenti Zanzibar City. İranlı göçmenler (Farslılar) tarafından kurulan ve adını zenciler sahili anlamındaki Farsça ‘zengi bar’dan alan Zanzibar, muhteşem sahilleri, sıcak yüzlü insanları, envaiçeşit tropik meyvesi ve deniz ürünleriyle Arap ve Fars toplumunun derin izler bıraktığı, Portekizlilerin, Ummanlıların ve İngilizlerin yıllarca hüküm sürdüğü büyük bir adadır.Eşsiz baharat tarlalarını barındıran Zanzibar aynı zamanda meyve karışımlı parfümlerinle ünlü olarak sayılmaktadır.

Barbados

Barbados’un toplam karasal alanı yaklaşık 430 kilometre karedir (166 mil kare)dir. Adanın iç kısımlarındaki bazı yüksek bölgeleri ile bayağı yanıltıcıdır. Barbados’un organik bileşiminin volkanik olmayacağı düşünülür. Ve ağır basan bileşim kireç taşı mercanıdır. Adanın atmosferi, Atlas Okyanusundan sürekli esen alize rüzgârlarının devamlılığı ile sıcaklığın ılıman olduğu tropikal bir iklimdir. Ülkenin bazı çok gelişmemiş sahaları ağaçlık ve fundalıklara sahiptir. Adanın iç bölgelerindeki diğer kısımları tarım endüstrisine katkıda bulunur. Barbadosta ada kireçtaşı ve mercandan oluşmaktadır. Adanın en yaygın etkinliği caz festivalleridir. Adadaki tüm plajlar halkın kullanımına açık. Barbados’un başkenti Bridgetown’un enteresan bir şehir olduğu pek söylenemez. Merkezindeki meydanın adı geçmişte Trafalgar’mış, şimdi Kahramanlar Meydanı olarak geçiyor Burada tipik bir İngiliz binasını andıran 1870’lerde inşa edilmiş parlamento bulunuyor. Hemen yakınlarındaki St. Michael’s Katedrali ise İngiliz Kilisesini temsil ediyor. Barbados’a gelen turistlerin çoğu batı sahillerinde güzel plajların olduğu yerde kalıyor.

Phuket Adası

Anakaraya küçük bir köprü ile bağlı olan Phuket, Hint Okyanusu Andaman Denizi kıyısında bulunuyor.Balayı çiftleri tarafından en çok tercih edilen yerlerden biri olup dünya üzerinde eşsiz güzelliklere sahip bir yer olan Phuket Adası tropik iklim sebebiyle yıl boyu 27 – 30 derece arasında seyreden gün sıcaklığıyla her dönemde ziyaret edebileceğiniz bir yer.Ancak muson yağmurları sezonu olan Mayıs – Ekim ayları yaşanan yağışlar, seyahatinizi tatsız bir hale getirebilir.Eğer balayı için gitmeyi düşünüyorsanız Kasım ve Nisan ayları arasında gitmeniz önerilir.

Bahamalar

Bahamalar’ın ilk sakinleri Kristof Kolomb’un Lucayan adını verdiği Aravak yerlileriydi. Bunların kökeni Güney Amerika’dan gelen ve Karayipler tarafından kuzeye Antil denizine sürülen Aravaklara dayanmaktadır. Komşu Karayipler’in tersine genellikle barışçı olan Aravaklar daha çok balıkçılık ve tarımla uğraşırdı.Bahamalar güney ve batısındaki karalardan derin kanallara ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşur. Çoğu, dar ve uzun olan adaların Atlas Okyanusu’na bakan kuzeydoğu yamaçlarında kıyıya vuran dalgaların ve alize rüzgarlarının taşıdığı kumlardan oluşmuş tepecikler uzanır. Bahamalar’ın en yüksek noktası Cat Adasındaki Alvernia dağıdır. Adaların etrafı mercan kayalıklarıyla çevrilidir. Bahamalar’da hiç akarsu yoktur. Bahamalar’ın iki mevsimli yumuşak astropik iklimi büyük ölçüde Gulf Stream Akıntısı ile Atlas Okyanusu’nun meltemlerinin etkisi altındadır. Ortalama sıcaklık kış aylarında 21 derece, yaz aylarında 27 derecedir.

Bora Bora

Bora Bora adaları Türkiyeye en uzak noktalardan biri olarak adından bahsettiren balayı adasıdır. Bora Bora adalarına aktarma yaparak yaklaşık olarak 35 saat süren bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Bu yorucu seyahat sonrası ulaşacağınız nokta cennet olarak terimlenir.. Bungalov evler ve turkuaz rengi denize açılan kapıları ile eşsiz bir manzaraya merhaba diyebilirsiniz.

Cruise gemisi ile balayı turları

Yine uzun mesafeli uçuşlar arayıcılığı ile gittiğiniz balayınızı bir diğer yol olan deniz yolu ile beraber Cruise gemileriyle tamamlayabilirsiniz. Bu durumda Batı Akdeniz turları,Karayipler turu 950 Eur dan hesaplanırken Küba turları ise 7.000 TL olarak baz alınmaktadır.

Cruise gemisi ile balayı turlarına neler dahil ?

 • Aktiviteler : Yüzen lüks otellere benzetebileceğimiz gemilerde, eğlence ve dinlence anlayışınıza uygun her türlü konfor ve aktiviteyi bulabilirsiniz.
 • Gemideki tüm aktiviteleri ve gemi dışındaki gezileri her gün için özetleyen ( Bülten ) programlar. Tarihi yerleri gezmek,atıştırmalık yerler ve cafelerde durmak vs.
 • Gündüz havuzda güneşin tadını çıkarabilir ve sportif aktivitelerden (buz pateni, tırmanma duvarı, voleybol, basketbol ve golf sahaları, fitness, aerobik) gibi etkilerden faydalanabilirsiniz.
 • Sessiz bir ortamda bulunmak isterseniz güvertede bir yürüyüş yapıp tertemiz havayı içinize çekebilir.
 • Oturma salonları ve kütüphaneyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Dünyaca ünlü şeflerin hazırladığı akşam yemeğinden sonra gece kulüplerine, casino’ya, kabare showlara, dans yarışmalarına, kokteyllere, partilere, sinema ve konserlere ücretsiz olarak katılabilirsiniz.
 • Bütün bunlara ilaveten her seyahatte sunulan farklı manzaraların, koyların ve rotanızda bulunan liman şehirlerinin mutlaka tadını çıkarmanızı öneririz.
 • Sunulan sportif faaliyetler, gemiden gemiye farklılık göstermektedir.
 • Güzellik salonu,masaj ya da terapiler ayrıca ücrete tabidir.(genelde)
 • Gemide Yemekler :Gemideki yemekler dünyaca ünlü aşçılar tarafından hazırlanmaktadır. Kahvaltıdan gece büfesine kadar, tüm restoranlarda, her türlü damak zevkine hitap eden ; Fransız, İtalyan, Uzakdoğu, Akdeniz ve diğer dünya mutfaklarından lezzetlerin sunulduğu, her gün ayrı seçenekleri olan menüler ve muhteşem açık büfeler mevcuttur.
 • Kara Turları : Gemi turlarında rehbersiz bir şehir turu yapabilmeniz de mümkün. Karada katılabileceğiniz aktiviteler çok çeşitlidir. Alışverişe çıkabilir, şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezebilir, sportif aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Dünyanın en güzel plaj ve kumsallarında, güneşin ve el değmemiş turkuaz denizin tadını çıkarabilirsiniz.