Balıklar nasıl çoğalır, balık türlerine göre doğum anları


0
3 paylaşım

Dünya üzerindeki omurgalı veya omurgasız bütün canlıların beraber birliktelikleri halinde bir üreme meydana gelir.Üreme ya da yumurtlama olabilmesi için ilk önce bir dişi ve bir erkek cinsin olması şart bir durumdur. Balıkların üremesi dişi ve erkeğin senkronize bir şekilde çalışmasıyla olur ki bu işlemdir. Balıklar döllenme durumunu suda gerçekleştirmektedir.

Erkek ve dişi balık çeşitli yöntemlerle birbirlerine sinyaller göndererek çiftleşme çağrısında bulunurlar ve bu aşamadan sonra da dişi balık yumurtalarını suya bırakır.Balık cinsleri kendi aralarında oldukça farklı yöntemler kullanarak iletişim kurar ve çiftleşme için deal koşulun oluşmasını bekler Bazı balık türlerinde erkekler döllenme işleminden önce deniz tabanında veya çeşitli oyuklarda kendine güvenli bir yer bulur sonrasında yumurtalar için uygun bir yuva hazırlar.Böylece dişi yumurtalarını erkeğin daha önceden hazırladığı bu korumalı alana bırakır ve erkek balık da yumurtaları burada döller. Bu şekilde döllenen yumurtalar gelişene kadar erkek ve dişi ortaklaşa çalışarak yumurtalarını diğer deniz canlılarından koruyabilmektedir.

Erkek ve dişi balık her ne kadar koordine olarak dölleme işlemini mümkün olduğunca güvenli bir şekilde geliştirse de, denizlerin veya okyanusların iç akıntıları nedeniyle birçok yumurta da su içerisinde dağılır.Dişi balık yumurtalarını güvenli yere bıraktıktan son erkek balık gelir ve spermlerini üzerine bırakır. Bu kısım düşünüldüğünde suyun akıcı olduğunu düşünürsek nasıl kaybolmadan döllenme gerçekleşiyor düşündürücüdür.Fakat tek gerçek vardır ki bu döllenme gerçekleştikten sonra 3 milimetre boyunda yavru yumurtaların oluşumunun sağlanması..

Akvaryum ve Fanus Balıkları Nasıl Ürerler 

Fanus veya çeşitli mekanlarda yaşamı sağlanılan süs balıklarının çoğalması ise biraz farklıdır.Bu balıklar erkek balıkla birlikte senkronize halinde birlikte olduklarında 3-8 ay süresi içerisinde hamilelik süreci yaşamaktadırlar.Japon balıklarının 2-4 yaş arası olduğunda özellikle yaz aylarında çiftleşme dönemi olduğunu bilmemizde fayda vardır. Japon balıkları ev ve iş yerlerinde en çok kullanılan süs balıkları olarak bilinirler. Japon balıkarında dişi, üremek istediği zaman gayet toplu bir görünüm sağlarken erkek balıkların solungaçlarında renk değişimi ve pul pul sivilce görünümleri yer alır .Japon balıkları birlikteliklerinden sonra 48 saat yani 2-4 gün arasında yumurtalarını hemen salarlar bu yumurtaların yaşam sağlayabilmesi için fanus ya da bulundukları mekanın suyunu değiştirip yavruların yapışmamasına dikkat edin..

Yunuslar Nasıl Doğum Yapar 

Yunuslar,çiftleşme dönemleri genellikle ilkbahar ve sonbahar ayları olarak bilinmektedir. Eş yunuslar yüzerken yanyana geliyorlar ve kuyruklarını birbirlerine yaklaştırarak çiftleşiyorlar. Gebelikleri 10-12 ay kadar sürüyor ve genellikle 1 ya da 2 yavru doğuruyorlar. Doğum sırasında önce yavrunun kuyruğu dışarı çıkıyor. Doğan yavrular hemen yüzmeye başlıyor ve annelerini izliyorlar. 19 ay kadar süt emen yavru yunus 15-16 ay sonra da erginleşmektedir. Memeler karında, eşey açıklığı bölgesinde yer alıyor.Sütleri yağ, protein ve vitamin bakımından oldukça zengin olduğu için yavrular çok hızlı gelişiyorlar. Yaşam süreleri 30 yıl olarak bilinmektedir.