Baş parmak çıkıntısı neden olur?


0

Ayaktaki deformite (bunyon) denilen bu durum,uzun süreli ağrılı  ve ayak parmaklarında  şekil bozukluğuna neden olarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu sorun yoğun ve tempolu iş hayatı olan insanlarda, yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabıları tercih etmeleri nedeniyle dolayısıyla  kadınlarda görülür. Genellikle 40-50 yaş grubunu etkisi alır.Bunyon’un en belirgin özelliği, ayak baş parmağındaki esnekliği kaybettirmesi ve yürürken aşırı ağrıya neden olmasıdır.
Ayak parmaklarında meydana gelen bunyonlar tedavi edilmediklerinde sıklıkla ağrılı hale gelebilirler. Fakat tün bunyonlar ilerleyeci değildir. Bu nedenle en ileri seviye de olsa bile pek çok bunyon problemleri ameliyatsız da tedavi edilebilir.

Ayakkabılarınızı ayağınıza uygun şekilde almalısınız. Denemeden ayakkabı almamanız gerekir.Ayakkabılarınızın kalıbı yumuşak ve ayağınızın şekline uygun olmalıdır.İnsanlarda her iki ayağın büyüklüğü de birbirinden farklıdır. Ayağınızı ölçerek büyük olan tarafa uygun ayakkabı seçmeniz gerekir.Ayakkabı denemeniz için en uygun zaman akşam saatlerinde ayağınızın şiştiği zamanlardadır. Deneme süreci boyunca ayakta durmanız ve en uzun ayak parmağınız için yeterli mesafenin mevcut olduğunu kontrol etmeniz gerekir.Ayakkabıların ayağınıza oturduğundan ve ayağınıza uygun olduğundan emin olmak için ayakkabılarınızla yürümeniz tavsiye edilir.