Bayramda İstanbul’da Gezilecek Yerler


0
2 paylaşım

Bayramda çoğu insan memleketine kimisi de tatile giderken İstanbul’da da toplumun büyük bir kesimi kalmaktadır.İstanbul’da kalan bir kesim şehrin boşalmasını fırsat bilip çeşitli yerlere pikniğe giderken,bir kesim çocuklarını eğlendirmek için sosyal alanlara gitmektedir.Peki Bayramda tatili fırsata çevirmek için nerelere gidilir ve nasıl eğlenilir ?

Bayramda İstanbul ‘da Gezilecek Yerler 

-Vialand Tema Parkının: 26 Mayıs 2013’de n Açılışı yapılan Vialand Tema Parkının binlerce kişiyi eğlendiriyor.İçerisinde eğlence anlamında ne ararsanız bulabileceğiniz Türkiye’nin ilk Temalı Parkı, İstanbul Eyüp’de eğlence severler ile buluştu. Alış-Veriş Merkezi, gezi yerleri ve temalı parkıyla büyülü bir atmosferi var. Aşağıdaki resimlere bakarak da gitmeden önce bir takım fikir sahibi olabilirsiniz.

-Anadoluhisarı & Rumelihisarı – Beykoz :Boğazın 660 metre mesafelik bölgesinde ve en dar noktasında, 7.000 m2’lik bir alan üzerine kurulmuş olan Anadolu Hisarı, iç ve dış kale surlarından ve iç ve dış kaleleri içerisinde meydana gelmektedir. Özellik ile İstanbul’un fethinden sonra önemini yitiren Anadolu Hisarı, yerleşim bölgesi olarak değerlendirilmeye başlanmıştır . Günümüzde bazı bölümlerinin yıkık olduğu gözlenen Anadolu hisarının orta kısmından bir yol geçmektedir.Dokusu itibari ve tarihi geçmişi ile önemli bir yere sahip bulunan Anadolu Hisarında Big Chefs, Göksu Cafe, Dere Balık, Göksu Marina, Pregio gibi kahvaltı ve yemek mekanları yer almaktadır.

-Mimar Sinan Kent Ormanı – Sultangazi: Sultangazi Belediyesinin açmış olduğu Mimar Sinan Kent Ormanı’nı da hizmete açtı. Yeşillerin arasından mavinin tüm tonlarını taşıyan Mimar Sinan Kent Ormanı bayram da gezilmesi gerekilen yerler arasında sunulmakta aynı zaman da İstanbulluların sevdiği dinlenme alanlarından biridir.

-Mihrabat Korusu – Beykoz :Mihrabat Korusu Anadolu yakasında görüp görebileceğiniz en güzel, en eşsiz manzara sahip. Gidenlerin hayran kaldığı ve 180 Çeşidin bulunduğu açık büfesiyle sabah kahvaltınızı büyük bir zevkle yapacağınız sayılı yerlerden bir tanesi. Koruda doğa yürüyüşü yapabileceğiniz gibi çayınızı, kahvenizi yudumlayabileceğiniz cafe ve restoranlar da bulunuyor. 15 bin metrekare alana sahip. Aynı anda 2 bin 500 kişiyi ağırlayabilen işletmenin 400 araçlık otoparkı ve 2 ayrı davet alanı var. Mihrabat Korusu’nun hikayesi eski tarihe dayanmaktadır. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. III. Ahmet’e armağan edilen Mihrabat Kasrı’nın adını verdiği iddia edilmektedir. Ancak bu kasr yeniçeri isyanıyla yakılıp yıkılarak yok olmuştur.Boğaz’ın kıyısındaki yalısıyla birlikte Abdülhamit döneminde Berlin Büyükelçisi Sadullah Paşa’nın eşi Necibe Hanım tarafından Mısırlı Abbah Halim Paşa’nın kızı olan Rukiye Hanım’a yüz görümlüğü olarak verilmiş, prenses de yalıyı bugünkü haliyle yeniden inşa ettirmiş.

-Pierre Loti Tepesi – Eyüp: Haliç’in o ünlü panaromasının seyredilebildiği en iyi bölge olan bu sırtlara çıkıldığında; ünlü Fransız yazar Pierre Loti’nin adını taşıyan Kahve’ye ulaşılmaktadır. İstanbul’da uzun dönemler yaşayan ve gerçek bir İstanbul aşığı olan Pierre Loti’nin asıl adı “Julien Viaud’dur”. Tarihi Kahve, bahsi geçen eşsiz manzaranın seyredilebildiği en ideal yerdir.Türkiye’yi ikinci vatan olarak gören Pierre Loti’nin o dönemde, “Rabia Kadın Kahvesi” olarak bilinen bu kahveye sık sık gelerek Haliç’e karşı “Aziyade” adlı romanını yazdığı söylenir. Bugün restore edilerek orijinal “Türk mahallesi” halinin yaşatıldığı bölge, turistik tesis olarak hizmet veren mekanlardan oluşmaktadır. Bölge, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde, “İdris Köşkü Mesiresi” olarak geçmektedir.

-Burgazada’da bir koya adı verilmiş kadın: Madam Martha : Burgazada’da yer alan bu koyun hem sakinlik hemde dizginlik açısından beyninizi rahatlatacak en güzel koylardan biridir.Hikayesi de oldukça meşhurdur. 1920 yılında dünyaya gelen Marta Mısır asıllı bir Hıristiyandı. Osmanlı Bankası Müdürü olan babasının tayini üzerine çocuk yaşta İstanbul’a geldi. St. Benoit Lisesi’ni bitirdikten sonra 1921 yılında Sovyet Devrimi’nden kaçarak ilk bale okulunu açan Lydia Krassa Arzumanova’nın öğrencisi oldu ve Türkiye’nin ilk balerinlerinden biri olarak tanındı. Evlenip Burgazada’ya yerleştikten sonra kendisini doğaya ve denize adadı. Marta’nın evi aslında Aya Nikola meydanındaydı ancak vaktinin çoğunu sonradan ismini alan bu koyda eski bir kulübede geçirirdi. Hiç üşenmez tüm koyu kendisi temizlerdi. Yüzmeyi çok seven Marta, yaz kış soğuk suyla yıkanırdı. Denizden topladığı taşlardan çocuklara kolyeler yapardı. Yağmur sularını biriktirir her yağmurdan sonra, “Biraz Allah suyuyla yıkanayım” diyerek evine koşardı. O zamanlar henüz moda bile değilken; uzun saçlarına alından sıkma bandanalar bağlar, tahta bilezikler, kocaman halka küpeler takar, ayak bileğini halhallarla süslerdi. Her akşam rengarenk elbiselerle iskeleye inip eşini karşılardı. Ancak kendisinin bu tarzı, ada sakinleri tarafından dedikodu malzemesi olmuştu. Hatta öyle ki, bu dedikodular onu canından etmiştir…
Bercuhi Berberyan, ‘Burgazada Sevgilim…‘ kitabında onu şöyle anlatır:
“…Deniz onun canıydı… İbadet eder gibi yüzerdi, meditasyon yapar gibi… Çocuğunun doğum sancısı bile denizdeyken gelmiş, bıraksalar suda doğururdu belki de…”80’lerin başında Martha dedikodulara dayanamayıp intihar etmiştir ve ardında “artık rahat edersiniz” notunu bırakmıştır. Arkasından her ne kadar konuşulsa da aslında onu tanıyanlar çok iyi, yardımsever bir kadın olduğu konusunda hem fikir. Adanın kadınları el birliği ile Martha’nın ruhunu yaşatmak ve onu anlamak için tiyatro ve bir de belgesel yapmışlar.

-Şile -Safari Turu :Şile, Marmara bölgesinde bulunan İstanbul ilinin yaklaşık 33.000 nüfuslu ilçesidir ve İstanbul’un Anadolu yakasındadır. Şile ilçesi, İstanbul’un Beykoz, Çekmeköy ve Pendik ilçeleriyle Kocaeli’nin Kandıra, Derince, Körfez ve Gebze ilçeleriyle de komşudur. Şile İstanbul’un Karadeniz’e kıyısı olan ilçelerindendir.Genel olarak İstanbullular Şilede çeşitli organizasyon mekanlarına kahvaltı ve çeşitli safari turları için gitmektedirler. Çocuklarınız,eşiniz ve arkadaşlarınızla eğlenceli bir bayram geçirebilmek için temiz havası ile organize gücü yüksek mekanlardan biri olarak görülmektedir.