Bebeklerde göz çapaklanması nasıl geçer?


0

Bebeklerde göz çapaklanması sık sık rastlanılan bir durum olarak biliniyor. Anneleri oldukça endişelendiren göz çapaklanması genellikle 1 haftalık bebeklerde görülmektedir. Eğer bebeğin göz çapaklanması sorununa karşın tedavi uygulanmaz ise bebeğin göz yaşı kanallarını tıkayabilir. Bebeklerde göz çapaklanması neden olur, Annelerin, tedaviyi evde kolayca yapabilmesi için tavsiyeler.

Bebeklerde göz çapaklanması nasıl geçer?

Bebeğiniz gözlerinde çapaklanma problemi yaşıyorsa ilk olarak çapağı kaynayıp ılıtılmış su ile temiz bir bez kullanarak silebilirsiniz. Çocuğunuz gözyaşı kanalları çok fazla tıkalıysa, göz pınarının alt kısmında bir kabarık oluştuğunu görebilirsiniz.Çocuklarda göz çapaklanması bakteri enfeksiyonuna bağlı ise sarı ve yeşil renginde akıntı görülmektedir.Şimdi bebeklerde pek çok rastlanılan bir durum haline gelen göz çapaklanmasının başlıca sebepleri aşağıdaki gibidir.

-Göz enfeksiyonları

-Göz yaşı kanalı tıkanıklığı

-Göze toz ya da yabancı cisim kaçması

-Korneanın zarar görmesi

-Göze gelen darbeler.

Pamuk yardımıyla yapılan göz çapaklanması eğer 6. ayından sonraya sarkan tedavilerde genel anestezi yapılması gerekebiliyor. Bu nedenle bebeğinde kronikleşmiş bir çapak problemi varsa erken hareket etmende fayda var. Çapaklanma tedavi edilmediği takdirde gözyaşı kanallarında tıkanıklığa neden olabiliyor.

Bebeklerde göz çapaklanmasının tedavisi nasıl olmalı?

-Bebeğinizin gözleri kapalı iken yumuşak bir pamuk ya da gazlı bir bez ile yavaşça gözlerine masaj yapabilirsiniz.

-Ilık ve steril bir suya batırılmış pamuğu göz kapağının iç bölgesinden dış bölgesine doğru masaj yapabilirsiniz. Unutmayın her masaj için steril yeni bir pamuk kullanmanız gereklidir.