Beden Dili nedir? Vücut dili neleri anlatır?


0
3 paylaşım

Her kişinin kendine özel bir beden dili ve kendini ifade ediş tarzı olarak kullanım şekilleri vardır. Kullandığınız beden diliniz karşınızdaki kişiye ne tür mesajlar verdiğinizi gösterir. İletişimde en etkili faktör beden dilidir. Beden dili içten samimiyeti, varmak istenen noktayı, kendine özgüvenin dışa vuruş şeklidir. İnsanların birbirleriyle kurdukları ilişkilerde beden dilini etkisi %90’lardadır. Beden diliniz bazen sosyal hayatınızda bulunduğunuz ortamı etkiler bazen de kariyerinizi .. Bu durum tamamen kendinizi tanımanız ve ifade etmenizde kaynaklanır ve hayatınızı ona göre olumlu ya da olumsuz etkiler. Beden dilinizi nasıl kullandığınızı,doğrularınızın ve hatalarınızın ne gibi durumlarda karşınızda çıktığını merak ediyorsanız aşağıda sizin için sıraladık.

Beden Dili Hareketleri Ve Anlamları Nelerdir 

Çok Fazla Yakınlaşmak :  Eğer bir kişiye bir adımdan fazla yaklaşırsanız bu ona çok büyük saygısızlık yaptığınız anlamına gelir ve sizinle aynı ortamda vakit geçirmek istemeyebilir.

Kapatılmış Yumruklar  : Bir ortamdan sıkıldığınızda kapadığınız kollarınız gibi kapattığınız yumruklarınız ortamdaki kişilere saygısızlık ve ortamdan gerginlik duyduğunuzu anlatır.

El Ucuyla Zayıf Tokalaşmalar : Kişiden tamamen güven ve otorite eksikliğini göstermektedir. Tokalaşma her zaman özgüveni belli eder. Tokalaşmanın sıkı olduğuna dikkat edin.

Karşıdaki Kişiye Kaşları Çatık Bakmak : Karşınızdaki kişiye kızar gibi bakmanız sohbetinizin negatif gitmesine sebep olacaktır. Gülümseyen insan her zaman pozitif iletişimin habercisidir.

Göz temasının Dominant Olması :Konuşurken aşağı bakmak güven eksikliğini veya içe dönüklüğü temsil edebilir.Devamlı göz teması diğer yandan güven, liderlik, güç ve zekilik belirtir. Direk, sürekli göz teması olmadan iletişim kurmak mümkün olduğu gibi tam bir ihmal de profesyonel ilişkilerinizde negatif etkilere neden olacaktır.

Saçlarınızla Oynamak veya onu Düzeltmek : Bu vücut dili sizi endişeli, fazla enerji dolu, içine kapanık ve dikkati dağınık gösterir.

Biriyle konuşurken Saate Bakmak : Beden dili ile saygısızlık nasıl yapılır diye sorsanız işte bu saygısızlığın, sabırsızlığın ve şişmiş egonun açık sinyalleridir. O insanla konuşmaktan daha iyi işleriniz olduğunu ve onları bırakmayı merakla beklediğinizi gösteren bir mesaj gönderir.

Bıkkın bir Duruş : Sıkıldığınızı ve olduğunuz yerde hiç olmak istemediğinizi gösterir. Patronunuza hiçbir zaman “neden seni dinlemek zorunda olduğumu anlamıyorum” demezsiniz ama eğer bu şekilde kambur ve gevşek davranırsanız (siz davranmak zorunda değilsiniz) beden dili bunu sizin için yüksek sesle ve açık şekilde anlatır.