Bel Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmanın Yolları


0
5 paylaşım

Yalnız yaşayan kişilerde ve genel olarak fast food tüketen kişilerde görülen bel bölgesi yağlanması bir çok rahatsızlığı da beraberinde getiriyor. Bel bölgesindeki yağlanmanın diğer sebepleri ise : yeterli egzersiz yapmamak,hazır ve yağlı beslenmek,sürekli oturarak çalışmak,stres,sürekli olarak şekerli içecekler tüketmek ve hamur işleri tüketmeyi sayabiliriz.Bel ve yanlarımızdaki simitlerden kurtulmamız için ilk olarak düzenli spor yapmayı hayatımızın bir yaşam şekli olarak alışkanlık haline getirmeliyiz. Diyet yapan bir birey olarak yanında sürekli olarak sebze ve meyve tüketmemiz gerektiğini de bilmemiz gerekir.

Bel Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmanın Yolları 

-Stresten Uzak Durun :Sürekli olarak stresli bir yaşam tarzı sizi ve psikolojinizi zorlayacak ve buda mutluluğunuzu yemeklerde bulmanıza itecektir. En azından haftada bir kaç kez yapacağınız yoga ve meditasyon sizi rahatlatacak ve yeme ihtiyacınızı azaltacaktır.

-Alkol Tüketmekten Kaçının :Alkol tüketimi bel bölgesinde yağlanmaya neden olur. Günde 2 bardaktan az tüketeceğiniz alkol içeren içecekler sayesinde bel bölgenizdeki yağlanmayı azaltabilirsiniz. Amerikan Clinical Nutrition dergisinin 80 erkek üzerinde yaptığı araştırmaya göre yağ metabolizması 2 bardak vodka içtikten sonra %73 azalmıştır. Vücudunuz alkolü kullandıktan sonra asetata çevirir bu da yağ yakımını engeller.Bunun için alkol tüketimi sonrası sık sık sıvı tüketmek ve uzun yürüyüşlere çıkmanın faydası oldukça fazladır.

-Trans Yağlardan Kaçının :Trans yağ hidrojen, sıvı sebze yağı karışımına eklenmesiyle ortaya çıkan katıdır. Bunlara aynı zamanda hidrojene yağlar denir ve bize çok lezzetli ama bir o kadar zararlı olan  patates kızartmasında, kurabiyelerde, hazır keklerde, cipslerde, bisküvi ve hazır unlu mamüllerde çokça bulunur. Bu gibi zararlı gıdalardan kaçınmak ne kadar zor olsada oluşacak olumsuz şeyler için göz ardı etmememiz gerekir.

-Lif Tüketmeye Gayret Edin :Lifli gıdalar bağırsak sisteminin düzene girmesine ve vücudun yağ tutmamasına yardımcı olur.Aynı zaman da lif açısından zengin meyve ve sebzelerde tüketiminize dikkat etmeniz gerekir.

-Düzenli Uyku :Düzenli uyku sadece bel bölgenizdeki yağları değil tüm hayatınızı olumlu ya da olumsuz olarak değiştirmektedir.Yapılan araştırmalar sonucu eğer yeterince uyumazsanız, açlığı düzenleyecek yeterlilikte leptin üretemezsiniz. Bu durum vücudunuzun şeker ve hamur işi ihtiyacınızı isteme düzeninizi değiştirir hatta arttırarak devam ettirir. Aynı zamanda uykusuz kaldığınızda gherlin hormon seviyesi yükselir ve bu da iştahınızın artmasına neden olur.Gece geç saatlerde artan hormon seviyesi özellikle gece yenilen besinler sayesinde bel bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Araştırmalara göre günde kronik olarak 7.7 saatten az uyuyan kişilerde daha yüksek BMI (vücut kitle endeksi) ve yüksek oranlarda obezite görülmüştür. En az 8 saat uyuyun ve dinlendiğinizden emin olun.

Bel ve Göbek Bölgesini Yağlanmadan Kurtarmak İçin Kür Tarifi 

Önerilerimizin arasında tüm hastalık risklerini en azından ortadan kaldırmak için evinizde yapmanız gereken basit ve işinize yarayacak kürler mevcuttur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tarifine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Malzemeler 

-Yarım adet limon suyu

-3 Yemek kaşığı yarım yağlı yoğur

-1 çay kaşığı pul biber

Yoğurt kürünün hazırlanma aşaması oldukça kolaydır. Bütün malzemeleri bir kaseye alın ve karıştırın karışımı gece yatmadan 3 saat önce tüketmenizde fayda görülmektedir. Tükettikten sonra ılık 3 bardak su içmenizde fayda olacağı gibi bu kürü 2  hafta boyunca sadece haftada 2 gün olarak uygulamanız önerilmektedir.