tumblr_mr3xtwdjQQ1rd3fj7o1_500.gif

Kronik yorgunluğa iyi gelen besinler


0

Serotonin (5-HT ya da 5-hidroksitriptamin), insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali,sabahları mutsuz ve yorgun uyanma,hayattan keyif alamama durumları görülür. Yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir.Beyinde serotonin kimyasalı salındığında kan damarları kasılarak daralır; serotonin düzeyi düştükçe genişler.

MUTSUZLUĞU GİDERMEK İÇİN SPOR,HOBİ YADA DEĞİŞİKLİKLER YETMEZ

İnsanların sosyal hayatlarında çeşitli değişiklikler,olumsuzluklar yada mutsuzlar görülebilir.Bunları farklı hobiler edinerek yada yemekler yaparak aşabilir fakat bazı insanlara bu faktörler yetmez bunların haricinde dengeli beslenmek zorundayız.İşte Yorgun,bitkin ve mutsuz uyanmanızı engelleyecek besinler neler bir bakalım.

 

1

İlk olarak en önemlisi Kahvaltı

Kahvaltı öğünü özellikle de çocuklar için büyük önem teşkil etmektedir. Çocukların gelişim süreçlerinin sağlıklı bir şekilde geçmesi için gerekli olan karbonhidrat, yağ, protein ve vitaminlerin yeterli ve düzenli beslenme ile sağlanması gerekir. Bunun için de düzenli kahvaltı alışkanlığının çocuklara kazandırılması gerekir. Sabahları yaşanılan açlık çocuklarda öğrenme problemlerine ve kas koordinasyonların azalmasına neden olabilir.
2

Izgara Tavuk

100 gram tavuğun içerisinde 215 kcal enerji, 65 gram nem, 18 gram protein, 15 gram yağ, 4 gram doymuş yağ, 75 mg kolesterol, 11 mg kalsiyum, 0.9 mg demir, 20 mg magnezyum, 147 mg fosfor, 189 mg potasyum, 70 mg sodyum ve 1.3 mg çinko bulunur.
3

Avakado

Enerji değeri yüksek bir meyve olan Avokado yağ ve protein açısından da oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda A ve E vitamininin yanında B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri içinde barındıran besleyici bir besindir.Uykunuzu rahat alabilmenizi sağlar ve cilt bakımında size yardımcı olur.
4

Lahana

Lahana bol miktarda diyet lifi, protein, flotlar, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin C ve K vitaminleri içerir. Sodyum ve potasyum açısından da zengin olan lahana aynı zamanda Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez,fosfor ve çinko içermektedir..Zayıflarken lahana suyu içmeniz yağ yakımınıza yardımcı olur sizi rahatlatır ve derin uyku almanızı sağlar .
5

fasulye

Kabızlığı önlemeye yardım eder.
Vücut yorgunluğunu giderir.
Başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünü önlemeye katkı sağlar.
Vücuttaki serbest radikallerin miktarını azaltır ve bunun sonucunda damarlardaki yağ oranının azaltılmasına yardım eder.
6

Nohut

A vitamini açısından oldukça zengindir. Bunun yanında beta karoten açısından da zenginir. Ayrıca bol miktarda mineraller içerir, kalsiyum, magnzeyum, potasyum açısından oldukça zengindir. Bunun yanında demir, selenyum ve bakır içerir.
7

Tahıllar

E, B1 ve B2 vitamini ile potasyum, krom, iyot ve az da olsa demir minerali açısından zengin olan kepekli tahıl ürünlerinin tercih edilmesi; işlenmiş olan tahıllardan uzak durulması yorgunluğu önlemek adına büyük önem taşır.
8

süt ve Süt ürünleri

B2 vitamini ile demir, potasyum, krom ve iyot minerali içeren süt, yoğurt ve peynirin yarım yağlı hatta yağsız (light) olarak tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.
9

Ay Çekirdeği

Bir elin avucu kadar ay çekirdeği tüketmek günlük E vitamini ihtiyacının %60’ından fazlasını karşılar. Bilindiği üzere E vitamini, önemli fonksiyonlara sahip bir antioksidan olarak işlev görür ve yeterli miktarda alınan E vitamini vücudu kalp damar hastalıklarından koruyarak erken ölüm riskini önemli ölçüde azaltır.
10
Benzer içerik:  Orgazm Nedir?

Kereviz

Kereviz özellikle kolestrol,sindirim,tansiyon,adet sancılarına,iltihaplara ve pskilojiyi rahatlattığı söyleniyor.
11

Balık ve çeşitleri

B2 vitamini, demir, krom, selenyum ve iyot minerali içerdiği için haftada 2-3 kere yenilmelidir. Bu bağlamda ton balığı da oldukça yararlıdır.
12

Badem,ceviz ve fındık

E vitamini, demir ve potasyum minerali içeren fındık, yerfıstığı, badem ve ceviz tüketim sıklığına önem verilmeli,
Ancak yüksek enerji içeriklerinden dolayı miktarına dikkat edilmelidir. Günde bir avuç yenilmesi sayısız yarar sağlar.
13

Ispanak

Niasin, Pantotenik,Piridoksin , Riboflavin, Tiamin, A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitaminleri ve mikrogram içermektedir. Özellikle A vitamini açısından inanılmaz zengindir. Bunun dışında bol miktarda potasyum, sodyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, çinko Karoten-ß ve Lutein-zeaksantin içermektedir.
14

Su içmek

Su vücudumuzda çok önemli işlevlere sahiptir. Böbreklerde toksiklerin arınmasına destek olur ve böbreklerin işlevini yerine getirmesini sağlar. Vücudumuzda bulunan elektrotlar kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır ve su da bu elektrotların taşınmasını ve elektrotların dengelenmesini sağlar. Besinlerin sindirim sisteminde verimli olarak sindirilmesi ve sindirim sisteminde ilerlemelerini sağlar.
15

Papatya çayı

Uyku bozuklukları tedavisinde kullanılır
Romatizmal rahatsızlıklar için kullanılır
Stresi azaltır
Mide kasılmalarını engeller
Kaygıyı azaltır ve genel bir rahatlama sağlar
Bağırsak hareketini arttırır.
16

Ada çayı

soğuk algınlığına,şeker hastalığı,ağız sağlığı,ve pskilojiye iyi gelir.Rahat uyku uyumanıza yardımcı olur.OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.