Beslenme Çantasında Neler Olmalı


0
1 paylaşım

Okul çağlarında kazanılan dikkatli beslenme alışkanlıkları çocuklar için büyük önem arz ediyor. Dikkatli beslenmek için 4 ana kurala uymak gerekmektedir.Bunlar et,süt,tahıllar ve yağlı tohumlar gurubu olarak ayrılmaktadır.Besinler ise et,süt,balık,peynir,nohut gibi baklagiller,çeşitli sebzeler,meyve,mısır ve pirinç gibi…Bu besinlerin tüketilmesi kişinin kilosu,yaşı ve hareket durumuna göre değişmektedir. Okul çağı, çocuğun toplum yaşamına ilk kez bilinçli olarak girdiği annesinden ve evden ayrıldığı bir dönemdir. Okul öncesi çağda çocuğun beslenme alışkanlıklarını aile etkilerken, okul çağında arkadaşlar, televizyon gibi çevresel etkenler etkilemeye başlar.Sosyal ortamı ve okulda vakit geçirdiği ortam çocuk beslenmesi için çok önemli bir unsurdur.

Gece yattıktan sonra bütün gece enerji kaybeden kişi veya çocuk sabah yemek yeme yani enerji alma ihtiyacı duymaktadır. Bu yüzden sabah kahvaltısı günün en önemli unsurlarından biridir. Sabah kahvaltısı eden öğrenciler etmeyenlere göre daha başarılı bir okul dönemi geçirdiği kanıtlanmıştır. Genel olarak büyüme çağında olan öğrencilere sabah kahvaltısında meyve suyu, süt ve peynirli sandviç yemesi önerilmektedir. Çocukların besinsel ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyacı olan yiyecekler çocuğunuzun ilgisini çekebilecek şekillerde sunulabilir veya yemek istemediği yiyecekler benzer nitelikte olan başka yiyeceklerle değiştirilebilir. Sebze yemeyi reddeden çocuğun beslenme çantasına koyulan sandviçler, domates, biber, maydanoz gibi sebzelerle zenginleştirilebilir ,börek ve poğaçaların iç malzemesine çeşitli sebzeler eklenebilir. Çocuk meyve yemek istemiyorsa meyveli kek, kurabiye veya pastalarla ona meyveler sevdirilebilir. Süt veya yoğurt sevmeyen çocuğa çeşitli meyvelerin püreleriyle (Örneğin; muz, çilek, şeftali) meyveli süt, yoğurt veya puding hazırlanabilir.

Çcocuklarınızın sağlıklı beslenebilmesi için okul kantinleri sık sık denetlenmeli ve alınan sandviçlerin paketlerinde eziklik,zamanının geçmemesi ve yırtık olmaması çok önemli bir unsurdur.Okulda verilen yemeklerin ise; yeterli ve dengeli bir öğle öğününde birinci yemek protein açısından zengin olan et, balık, tavuk, yumurta ve kurubaklagil yemeklerinden seçilmelidir. İkinci yemek temel enerji kaynağı olan, peynirli makarna, domatesli bulgur ya da pirinç pilavı, ıspanaklı börek gibi karbonhidrattan zengin yemeklerden seçilmelidir. Üçüncü yemek besin değeri açısından diğer yemeklerin tamamlayıcısıdır. Salata, yoğurt, ayran, cacık, meyve, sütlü tatlı buna örnek verilebilir.

Çocuğunuzun Beslenmesinde Neler Olmalıdır 

-Süt

-Az yağlı yapılmış ekmek (evde yapılmış)

-Az yağlı yapılmış kurabiye yada kek

-Meyve

-Kuruyemiş

-Yoğurt içerisine eklenmiş meyveler,kuru meyveler olabilir

-Ayran

-Yumurtalı ya da peynirli sandviç

-Tost