Beyaz domates nerede yetişir, yararı nedir


0
6 paylaşım

Domates’in renklerinin kırmızı haricinde farklı olduklarını bilmiyorsanız şimdi bilgilendireceğimiz domates ve rengi ilginizi çok çekecek.Domates’in morfolojij özelliklerine bakıcak olursak 10 veya 15 cm boya sahip olan domates bitkisinin hafif odunsu bir gövdesi vardır. 10–25 cm uzunluğunda olan yapraklarının üzerinde 7 ile 9 tane daha minik yaprakları bulunur.

Yaprakları şeftali gibi tüylü bir yapıdadır. 1–2 cm uzunluğunda ve genellikle sarı olan domates çiçekleri bir sap üzerinde 3-12 adettir. Genellikle kırmızı, yenilebilen meyvesi yabani bitkilerde 1–2 cm çapında iken, kültür bitkilerinde daha büyüktür.Kırmızı olanlarının haricinde domateslerin bir de beyaz renkte olanları mevcuttur.Vitaminlerin en önleyici maddesi bu bitki ve meyvelerde bulunur buda kanseri önleyici yapısını oluşturmaktadır.

font-b-white-b-font-font-b-tomato-b-font-seeds-san-marzano-font-b

Geleneksel kırmızısı kadar lezzetli söğüşlük beyaz domates tohumu. Fideden hasata 90 günde ulaşır. O nedenle son donlardan önce iç mekanda tohumları 6 hafta önceden çimlendirip fidelemek doğru olacaktır. Fideler Nisan sonu – Mayıs 15 gibi toprağa girerlerse verim yüksek, meyve kalitesi iyi olur.

white-bianca-tomato-pepper-joes_grande

BEYAZ DOMATES VE LEZZETİ

Şeker oranı yüksek olan bir domates türüdür, kırmızı kadar lezzetli olması insanların tercihine bağlı bir şeydir fakat tatlı bir domatestir. Sarımsı beyaz renkli olan söğüşlük tip iri domatesler verir.Hasatı domatesler hafif hafif beyaz renginden sarı renk almaya başladıklarında yapılır.

Yetiştirdiğiniz meyvesinden tohum alabilirsiniz.Böylece bir bostan yada uygun bir bahçeniz varsa dikebilir çoğaltabilir bunu ticarete dökebilirsiniz.Tohumları muhafaza ederken dikkat edeceğiniz nokta ise oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serin bir oda yada kapalı bir yer de tutun.

Beyaz domatesler, Çin’de özel şartlarda yetiştirilip belirli alışveriş sitelerinde de $ üzerinden satışı yapılıyor.