Beyazlamış saçlar nasıl eski rengine döner ?


0

İlk öncelikle düşünmemiz gereken vücudumuzda saçlarımızın beyazlamasını sağlayan unsurlar nelerdir.

Saç beyazlanması insanlarda genel olarak yaşlanma belirtisi olarak kabul edilir.Yaşımız ilerledikçe vücudumuzdaki koyu saç hücreleri azalmaya başlar .Bunu melanin olarak adlandırıyoruz. İnsan vücudunda melanin pigmenti kızıl,kahve ve siyah saçta oldukça fazladır.  Rengi beyaz olan saçta melanin hücresi ise  hiç bulunmaz.

Diğer bir neden ani yaşanılan üzüntü,travma,stres,hipofiz bezindeki dengesizlikler,hormonal sorunlar, B12 eksikliği,sigara içme,alkol kullanma,dengesiz beslenme gibi nedenleri sıralayabiliriz.

Peki beyazlayan saçlarımızı eski haline nasıl döndürebiliriz ? 

  • Ceviz kabuğu formülü : Bu formülde ihtiyaç duyulan malzemeler bir litre miktarındaki su ve 10 adet kuru haldeki ceviz kabuğudur. Buradaki en önemli kısım ceviz kabuklarının mutlaka kuru halde olmasıdır. Bu kabukları tencereye atarak üzerine elinizdeki 1 litrelik suyu da malzemenin üzerine ekleyip 15 dakika boyunca kabukları kaynatın. Su kaynadıktan sonra kabın içerisindeki malzemeyi duştan sonra durulanma suyu olarak kullanacağınız şekilde hazırlayın. Son durulama esnasında kullandığınız bu suyu uyguladığınız esnada saç köklerinize masaj yapmayı da unutmayın. Bu uygulamayı yaptıktan sonra ceviz kabuğu suyunu saçınızdan süzmemeniz, bir dahaki banyonuza kadar saçınızda bırakmanız gerekmektedir. 3 hafta boyunca düzenli yapılan bu uygulamanın ardından saçlardaki beyazların kendiliğinden yok olduğunu görmeniz mümkün olacaktır.

  • Patates kabuğu formülü : İki ya da üç büyük boylardaki patatesleri iyice temizleyip ardından kabuklarını güzelce soyun. Büyün patateslerin kabuğunu soyduktan sonra bu kabukları tencereye alarak tencerenin içerisine en fazla kabukları iki parmak kalınlığında geçecek kadar su ekleyerek 30 dakika boyunca kaynamaya bırakın. Yarım saatlik kaynatma süreci sona erdiğinde süzgeç yardımıyla tencereden kabukları çıkartın. Su iyice kuruduğunda bu suyu yavaş yavaş bitene kadar saçınıza dökerek bir yandan da saçlarını kökten uca taramaya devam edin. Yine 2-3 haftalık uygulamanın ardından bu formülün saçlarınızdaki beyazları ortadan kaldıracağını görmeniz mümkündür.

  • İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyeleri arasında ise : Saç beyazlaması olanlar için özellikle saçlarında yeni beyazlama başlayanlar için günde 1-2 çay kaşığı kadar Çörek otu tohumunu havanda ezip yoğurt ile karıştırıp 1 ay boyunca sabah kahvaltısında yiyebilirsiniz. Çörek otu tohumun’nun ağızda bıraktğı acılığı azaltması için havanda ezilip yoğurt ile karıştırmanız öneriliyor. Ezmeden dişlerimiz ile çiğnediğimizde ağzımızda acılık hissi bıraktığından, kahvaltı sırasında yediklerimizin tadını alamayabiliriz.( Prof. İbrahim Saraçoğlu )