Beyin dalgalarımızı nasıl yönlendirebiliriz,beyin dalgalarının isimleri ve özellikleri


1
1 puan

Beyinden yayılan elektrik sinyalleri kafatasına bağlanan alıcılarla ölçülebiliyor. Elektroensefalogram (EEG) denen bir aletle ölçülen bu sinyallere doğal olarak “beyin dalgaları” deniliyor. Esas olarak, tespit edilen 4 tür beyin dalgası var. Bunlar alfa, beta, teta, delta ve ilk bulunan beyin dalgasına, Yunan alfabesinin ilk harfi olan alfa deniyor.

human-brain

SANİYEDE ORTALAMA 9-14 KEZ SALGILANIYOR

Bu dalgalar, bir voltun milyonda biri kadar düşük bir voltaja sahip. Saniyede ortalama 9-14 kez salınan “alfa dalgaları” bir görülüyor bir kayboluyor, yani sürekli mevcut değiller. Örneğin, derin uykuda yada aşırı heyecan durumlarında bu dalga neredeyse hiç yok. Alfa dalgaları, genellikle insanın rahat olduğu, çok fazla efor sarf etmediği durumlarda görülüyor.

Benzer içerik:  Yeni doğan bebeklerde sarılık hastalığı ve tedavisi

beyin-dalgasi-2

“Beta dalgaları” çok stresli durumlarda, kafamızı toplayamadığımız ve dikkatimizi veremediğimiz zamanlarda ortaya çıkıyor. Saniyede ortalama 13-40 kez salınan beta dalgaları alfa ve teta dalgalarından daha hızlı.
“Delta dalgaları”, uykunun derin evresinde ortaya çıkıyor. En fazla saniyede ortalama 4 kez dalgalanan delta dalgaları, en yavaş titreşen dalgalar.
“Teta dalgaları” uykuya geçerken yada uykunun ilk evrelerinde görülüyorlar. Bunlar biraz daha hızlı; saniyede ortalama 4-7 kez salınıyorlar.

BEYİN DALGALARINIZI KENDİNİZ  DENGELEYİN YÖNETİN

BETA:
Beta beyin dalgaları odaklanmış ve keskin düşünceleri korur. Beyni kolayca analiz edebilir, bilgileri düzenleyebilir, bağlantıları yapabilir, yeni düşünce ve çözümler üretebilir. Beta dalgaları sorunlarınızın çözümü için size yardım eder, spor yapmanıza, tavsiyeler üretmenize ya da yüksek seviyede konsantrasyon ve uyanıklık(keskin zeka) gerektiren aktivitelerde de yardım eder.
ALFA:
Alfa beyin dalgaları hızlı beta dalgalarına karşı daha naziktir (yavaş, yumuşak). Bu rahatlama durumu sizin yaratıcı bir enerjiye ulaşmanızı teşvik eder ve size kendinizi daha iyi hissettirir. Alfa hali ideal düşüncenizi, problemleri çözmenizi, imajine etmenizi (hayal etmenizi,gözünüzde canlandırmanızı) geçiş yolundaki yaratıcılığınızı temsil eder.

Benzer içerik:  Sınavlara Bir Gün Önceden Hazırlanmak Neden İşe Yaramaz?

TETHA:
Düzgün yavaşlıktaki tetha beyin dalgası durumu şimdiki hayal ederkenki hafif uyku (dalma) durumudur. Çoğunlukla rüyada uyanma olarak tanımlayabiliriz. Tetha frekansı stresten kurtulmayı ve uzun süre önce unutulmuş bilgileri tekrar anımsamayı sağlar. Bu alacakaranlık durumu derin meditasyon yapmanızı genel sağlığınızın düzelmesini, daha az uykuya ihtiyaç duymanızı, yaratıcılığınızın artmasını ve öğrenme yeteneğinizin artmasını sağlar.

DELTA:
Delta beyin dalgası durumu daha yavaş olup, genellikle derin uyku haliyle aynıdır. Hangisi sağlık için yararlıysa bu aralık içindeki keskin frekanslar İnsanın Büyüme Hormonlarını serbest bırakmasına eşlik eder. Delta frekansları siz uyanıkken habersiz beyin hareketlerinin girişine (çalışmasına) fırsat verip, bilinçli düşüncelerinizin beyine girmesini teşvik eder.

Benzer içerik:  Rüyada yemek yemek ne anlama gelir