Biseksüellik nedir?


0

Biseksüel terimi her iki cinse de ilgisi olan bireyleri tanımlamak için kullanılır. Karşı cinsiyete ilgi duyan kişiler ise heteroseksüel olarak tanımlanır ve çoğunluktadırlar. Bu iki kategoriye dahil olmayan, hayatlarının belirli dönemlerinde her iki cinsiyetten kişilere karşı cinsel olarak ilgi duyan veya duygusal ilişki içine girme potansiyeli yaşayan kişileri ise biseksüel olarak tanımlanır. Biseksüellik nedir? daha geniş açıdan bakalım.

Biseksüellik nedir ?

Toplum içerisinde biseksüel olan kişileri ayırt etmeniz muhtemel değildir. Kendilerini çok iyi gizlerler.. Biseksüel kişiler her iki cinse de aynı ölçüde ilgi duymayabilir, bu ilginin derecesi zaman ve koşullara göre değişebilir. Bir dönem tamamen eşcinsel olarak yaşayıp daha sonra her iki cinsiyetle birden ilişki kurabilir. Diğer taraftan kişi her iki cinsiyetten olan kişilerle de cinsel ilişkiye girebilir ama kendini biseksüel olarak tanımlamayabilir. Biseksüel terimi diğer terimlerin gibi 19. Yy ‘da ortaya çıkmıştır.

Benzer içerik:  Rüyada yılan görmek ne anlama gelir

Kişiler Biseksüel olduğunu nasıl anlar ?

Kişiler bu gibi durumları ergenlik döneminde kişiliği tam oturmaya başladığında fark ederler.

Sonrasındaki aşamada her iki cinse karşı tutumunu merak eder ve kendi davranışları ile karşıdan gördüğü davranışları sorgulamaya başlar.

Cinsel çekicilik ya da davranışların kimlikle örtüşmesi beklenemez.

Biseksüellik kadınlarda daha yaygındır.

Yapılan araştırmalara göre kadınların %45-55, erkeklerinse %33-46 kadarının biseksüel olabileceği anlaşılmış.

Biseksüellerin çoğu toplumda reddedilme endişesiyle kimliğini gizlemeyi tercih etmektedir.

Bu gibi araştırmalar sonucu eşcinselliğin biyolojik ve hormonal kökenli olduğunu savunan çok sayıda araştırma vardır. İlk görüş eşcinselliğin sebebinin hormonal olduğunu düşünür. İkici görüşe göre ise cinsel kimlik bir seçimdir.

Benzer içerik:  Kurban kesmenin faziletleri nelerdir