Bitcoin nedir,nasıl alınır


0

Son zamanlarda en çok tercih edilen sanal para birimi Bitcoin  fonksiyonel açıdan tl, dolar, euro vb. para birimlerinden farkı olmayan bir para birimidir.  Bu sistemi  bir değişim aracı olarak kabul eden kişiler arasındaki finansal işlemler için kullanılır ve bu işlemin de sonuçları itibariyle diğer para birimleriyle yapılan işlemlerden bir farkı yoktur.

Bitcoin 008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir.

Birebir işlem gerçekleştirirken yani en basit haliyle bakkaldan bir şey alırken alışverişi yapan kişi sahip olduğu parayı banknot olarak verir, mal sahibi de buna istinaden ürünü alıcıya teslim eder. Bitcoin Ortada herhangi bir bankanın ,merkez bankasının bulunmadığı ortamda sorunu kolayca çözüme ulaştıran durumdur.

Bitcoin’de meydana gelen bankalar gibi  tüm hareketleri tutmakla görevli ve işlemler sırasında kayıtları baz alınan bir kişi ya da kurum yoktur. Bu nedenle de işlem yapılırken alışkın olduğumuz anlamda bir bakiye yoktur, para göndermek için size önceden gelmiş ve kullanılmamış para transferleri kullanılır.