Bıyık bölgesindeki kararmalar neden oluşur ve nasıl geçer?


0

Toplumdaki çoğu kadının sosyal yaşamını olumsuz etkileyen bıyık bölgesi kararması için alternatif çözümler üretiliyor.Kadınlarda bıyık bölgesi kararması genel olarak yapılan araştırmalar sonucu özgüven eksikliğine sebep olduğu söyleniyor. Bakalım bıyık bölgesindeki kararmalar neden olur ?

Bıyık Bölgesindeki Kararmalar Neden Olur

Kadınların kendilerine yaptıkları bazen bilinçli bazen bilinçsiz kaynaklanan bakım yöntemleri sonucu özgüvenlerini son derece yıpratan bir durum olan bıyık bölgesinde kararmalar meydana gelebilir. Bu durum sıcak ağda,lazer,epilasyon sonucu meydana gelir. Özellikle alkol ve sigara tüketen bayanlarda yoğun olarak gözlemlenen bıyık bölgesindeki kararmaya; güneş ışınları, daha önce geçirilen birtakım cilt hastalıkları da sebebiyet verir. Doğum kontrol hapları kullanımı, hamilelik, hormonal değişimler; bıyık bölgesindeki ten renginin değişiklik göstererek koyulaşmanın diğer nedenleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bıyık Bölgesindeki Kararmalar Nasıl Geçer

Bu durumda doğal yöntemleri tercih etmek bazen yetersiz kalabilir. Bunun sonucunda ilk olarak bir cilt doktoruna gidilmeli ve sonrasında onun önereceği en uygun leke kremini düzenli olarak belki 1 ay belki 2 ay boyunca kullanmaktan geçer.Bunların yanında bıyık bölgesi lekelerinden kurtulmanız için düzenli olarak dışarıya ve güneşe çıkan biriyseniz 30 faktörlük bir koruma kremini her gün sürmeniz bunun yanında ise leke serumu diğer bir tavsiye arasında yer almaktadır.

Bıyık Bölgesindeki Kararmalar İçin Doğal Kür Uygulamaları Neler

-Limon Suyu:Limon suyunun bu mucizevi etkisinden yararlanmak adına bir adet taze sıkılmış limon suyunu bıyık bölgesine güzelce sürün. 20 dakika boyunca bekledikten sonra ıslak bir pamuk yardımıyla limon suyunu silin. Bu işlemi birkaç hafta boyunca günde bir kez olacak şekilde tekrarlayın.

-Maydanoz Suyu :Maydanoz suyu kullanarak, bıyık bölgesindeki kararmanın rengini açabilmek için 5 dal maydanozu bir cezvede 15 dakika boyunca kaynatın. Kaynamış maydanoz suyu bir süre ılıdıktan sonra maydanoz suyunu bıyık bölgenize sürün. Dilerseniz maydanoza bir miktar yoğurt ilave ederek de karışımı dudak üstü bölgenize uygulayabilirsiniz.

-Salatalık Suyu :Bıyık bölgesindeki kararmayı gidermek istiyorsanız; bir adet salatalığın suyunu bıyık lekelerinin üzerine iyice sürerek, yedirin. 20 dakika boyunca cildinizin salatalık suyunu emmesini bekleyin. Ardından da soğuk su ile bölgeyi iyice durulayın.

-Pirinç Suyu :Pirinç suyu ile bıyık bölgesindeki kararmayı engellemek adına 1 bardak pirince 2 bardak sıcak su ilave edin. 30 dakika boyunca pirincin beyaz suyunun çıkmasını bekleyin. Ardından bir adet makyaj pamuğu yardımıyla pirinç suyunu bıyık bölgenizdeki lekelerin üzerine gece yatarken sürün. Sabah uyandığınızda bol ılık su ile bölgeyi durulayın. Bu işlemi her gece yatarken en az 1 hafta boyunca uygulayın.