Bonsai ağacı nasıl yetiştirilir?


0

Bonsai, ağacı saksı çiçeği olarak hem ofis ortamında hemde ev ortamında oldukça güzel bir görüntü sağlamaktadır. Bonsai ağacı,yaşayan ağaçlara duyulan saygıyı ve bu ağaçların yaşamasını konu alan bir sanattır. Bonsailer minyatür olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan hiçbir farkları yoktur. Özenle seçilen ağaç dalları, budanarak ve ilgiyle yetiştirilerek minyatür ağaç görünümü kazanır. Bonsai ağacı nasıl yetiştirilir?

Bonsai ağacı nasıl yetiştirilir?

Japonlar tarafından kutsal olarak bilinen bu ağaç türü aynı zamanda en güzel bonsailer sığ ve yayvan saksılarda yetiştirilenlerdir. Değişik şekillerde bonsailer bulunmaktadır: Süpürge şeklinde – şelale şeklinde – rüzgara açık şekildedir. Japonların doğaya olan tutkuları yaşamlarına da yansımış ve yıllar geçtikçe bahçeciliğe verilen önem artmıştır. Bonsailer de bu kültürün bir parçasını oluşturmaktadır ve büyük şehirlerde insanların doğaya olan özlemlerini minyatür olarak karşılamaktadırlar. Genellikle bonsailerin iklime ayak uydurmaları çok zordur.Bundan dolayı bonsailerin yetiştirilmesi özel bir ilgi gerektirmektedir, yetiştirilirken ağacın doğal özelliğine toprağın nemliliğine, seçilen saksının özelliklerine, ışık ve doğal koşullara çok dikkat edilmelidir.

  • Bonsai sularken dikkat etmeniz gereken nokta ne çok sulamalı ne de az sulamalısınız. Derecesinde her gün 1 kere sulamanız yeterli olacaktır. Bu durumda toprak kökleri de çürümez.
  • Bonsai su miktarını toprağa göre belirleyin. Bitkinizin toprağına dokunarak nemini kontrol edin ve sulamayı yavaş yavaş, toprak suyu tamamen emene dek yapın. Sıcak havalarda gün aşırı, kış aylarında 3 güne bir sulama yapmanız tavsiye edilir.
  • Yaz aylarında bonsai sulama işlemlerinde altında bir tutam su ile tabak bırakmanız da fayda var. Bu durumda kurumaz ve bonsai ağacı susadıkça su ihtiyacını giderebilir.
  • Bonsai ağacınızın üşümemesi için bulunduğu ortam en az 12- 13 dereceden yüksek olmalıdır. Daha soğuk ortamlar bonsai için yaşaması kolay olmayan bir atmosfer oluşturur.
  • Bonsai bitkinizi zaman zaman yaprak dökeceği için yapraklarını toplayın ve budayın.
  • Yılda en az 4 defa vitamin vermenizde fayda var.
  • 2-3 yılda bir toprak değiştirin. Tüm bitkiler gibi bonsai de aynı toprakta daima kalamaz. Bu onun beslenmesine engel olur. ancak toprak değişimi sık sık yapılırsa bitki adaptasyon sorunu çekecektir.
  • Bitkiniz tüm gün güneş görmesin. Bonsai bitkinizin istediği güneş aydınlığı sabah veya öğlen için yeterlidir. Tüm gün aydınlık ışıl ışıl bir ortamda durması gerekmemektedir.
  • Bonsai ağacının duracağı ortam belli yerler ve orta sıcaklıkta yerlerdir. Radyatör panelleri, soba yanları, kalorifer peteklerinin üzeri bonsainin kurumasını ve ölmesini hızlandırır.