Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Nasıl Olur?


0

Boynumuzdaki omur ve diskler sayesinde düz bir şekilde boynumuzu tutar ve buna göre değişik hareketlerde bulunuruz. Boynumuzda sağlıklı hareketler yapabilmemiz için 7 tane omur ve aralarında 5 tane disk mevcuttur. Bu disklerin içerisindeki sıvı maddeye jelatinöz adı verilirken etrafı sert bir yapıya sahiptir. Boyunda hareketlerin kısıtlanması sonucu bazı durumlar meydana gelir ve bu ters durumlar üst üste geldiğinde zamanla fıtıklaşarak kişilerde boyun fıtığı rahatsızlığını meydana getirir. Boyun fıtığı nedir? Boyun fıtığına neler sebep olur bakalım. 

Boyun Fıtığı  Nedenleri Nedir 

Boyun fıtığı oluşan ya da sonradan meydana gelen travmalar,kazalar,hareketsizlik,masa başı çalışma,sosyal yaşantı,yaşlılık ve kişinin susuzluğa bağlı olarak gelişen rahatsızlığa denir. Boyun içerisinde bulunan jelatinöz sıvıları zamanla deforme olarak aşınır ve omur aralarından sızıntıya sebep olur. Sızıntılar zamanla insan boynunda kireçlenmeye sebep olarak fıtıklaşır ve buradan boyun fıtığına sebebiyet verir. Çoğu zaman sosyal yaşantı şekli boyun fıtığına sebep olmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

-Klima karşısında durma

-Motosiklet kullanmak:Uzun süre motosiklet kullanmak boynun normal pozisyonuna ters gelecek hareketler içerdiği için fıtık oluşumuna zemin hazırlayabilir. Ayrıca motor sürerken boynun sarsılması da fıtık ihtimalini artırır.

-Masa başında çalışırken düzgün oturmama

-Boynu yanlış açıda tutma

-Travmalar

-Kazalar

-Damar damar üzerine gelmesi sonucu oluşan damar zedelenmeleri

-Hareketsiz yaşama şekli

-Uzun boylu kişilerde daha çok görülen boyun ağrıları

Boyun Fıtığının Ana Belirtileri Neler 

-Kollarda incelme

-Kişinin reflekslerinde azalma

-Kollar güç kaybı

-Baş dönmesi

-Mide Bulantısı

-Kollarda karıncalanma

-Boyun,sırt ve kollarda ağrı

Boyun Fıtığı Teşhisi 

Hasta, hekime yukarıda sayılan şikayetler ile gittiğinde hekim önce detaylı fizik muayene yapar. Daha sonra MR, bilgisayarlı tomografi ve EMG isteyebilir. Bu tetkiklerde boyun fıtığının yeri, fıtığın şiddeti ve sinirlerin etkilenme oranı belirlenebilir.

Benzer içerik:  Ego nedir ?

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır 

Aşırı durumlar yaşanmadığı sürece ilk öncelikle hastanıza durumunu açıklamak ve ona nasıl oturacağını öğretmekten geçer. Sonrasında durumunun aşırılığına göre ilaçlarını vermek ve düzenli periodlarda kontrolünü sağlamaktan geçer. Sonraki aşamalarda fizik tedavi yöntemine başvurularak boyunluk takılması önerilir. Boyun fıtıklarının büyük çoğunluğu ameliyatsız iyileşir.Daha ileri boyun fıtığı  hastalarında ise hastanın kol ve ellerinde ilerleyici güç kaybı varsa ve hasta diğer tedavilere cevap vermiyorsa cerrahi düşünülebilir. Boyun fıtığı ameliyatı, beyin cerrahları tarafından yapılan bir ameliyattır.

-Akupuntur:Bedenin çeşitli noktalarından eklemlere doğru ince iğnelerin geçirilmesi esasına dayanan akupuntur yöntemiyle boyun fıtığı gibi hastalıklar yüzünden oluşan ağrılar ortadan kaldırılabilir. Boyun ağrılarının giderilmesi için biraz daha zorlu bir tedavi süreci gerektiği için en iyi sonuçları elde etmek akupuntur uygulamasının birkaç seans uygulanmasıyla birlikte mümkün olabilir.

-Masaj:Boyun fıtığı tedavisinde ağrı kesicilerin yanı sıra uzmanlar tarafından uygulanan masajlar da tedavi sürecine yardımcı olur. Hastalar doktorlarının sakınca görmemesi halinde evde kendi kendilerine soğuk-sıcak tedavilerinden uygulayabilirler.

Boyun Egzersizleri Neler 
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.