Boza Nedir,Nasıl Yapılır, Bozanın Hikayesi


0
1 paylaşım

Boza,kış günlerinin vazgeçilmezlerinden biri olarak bilinirken kış aylarında oldukça fazla tüketilir.Bağışıklık sistemine oldukça yararı olan bozanın anne malzemeleri darı,mısır ve bulgurdur.Bozanın tarihi ise 8-9 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Mezopotamya’ya dayanır. Osmanlı döneminde sıkça tüketilen boza “Bozahane” adı verilen yerlerde üretilirken sonrasında Ortadoğu, Orta Asya, Balkan ve Afrika ülkelerinde de üretilmeye başladı. Evliya Çelebi, seyahatnamesinde 17. yüzyıl ortalarında İstanbul’da 300’den fazla bozacı dükkânının bulunduğundan, bu  eklenerek içilirken, günümüzde çoğunlukla tarçın ve sarı leblebiyle tüketiliyor.

İçerisinde bulunan laktik asit ve bakterileri ile beraber fermente oldukça tatlı olan tadı ekşiye doğru dönüşmektedir.Bu durumda daha farklı bir lezzet halini alan Boza kişiden kişiye tercihe göre tüketiliyor.Bu durumda sindirim sistemimiz için yararlı bakteriler oluşturmaktadır. Boza aynı zamanda enerji kaynağı olarakta bilinmektedir. 1 Bardak bozada toplam 430 kalori bulunmaktadır.Bir insanın günlük posa ihtiyacını bir bardakta tamamlamaktadır.Aynı zamanda boza içerisinde protein ve B grubu vitaminleri de barındırmaktadır.Hem kronik hem de mevsimsel hastalıklara karşı güçlü bir korunma kalkanı sağlanır. Probiyotiklerin kan şekeri, kolesterol ve hatta vücut ağırlığının dengede kalmasında da rolleri vardır. Laktik asit bakterileri sindirim sistemini korurlar. Mide yanması gibi şikayetleri önler, bağırsak fonksiyonlarını düzenler, hazmı kolaylaştırır, gaz şikayetlerinin ortadan kalkmasını sağlar, kabızlığı azaltır.

BOZA NASIL YAPILIR?

Malzemeleri:

-3 su bardağı bulgur

-2 kahve fincanı kadar pirinç

-3 su bardağı toz şeker

-Maya

Bozanın Hazırlanışı 

  • Bulgurlarınızı bir gece önceden ıslatın.
  • Ertesi gün ıslattığınız bulgurların üzerine pirinçleri de ekleyip haşlayın.
  • Haşlanma işlemi bittikten sonra mikser yardımı ile iyice ezin ve daha sonra süzgeç ile süzün.
  • Hazırlamış olduğunu karışımı bir tencere ye aktarın ve kısık ateşe koyun. Üzerine şekeri ilave edin. Eriyinceye kadar karıştırıp daha sonra ocaktan alın.
  • Oda sıcaklığında soğumaya bıraktığını bu karışımı arada bir karıştırarak topaklanmasını önleyebilirsiniz.
  • Karışım ılık hale gelince içine suda ezdiğiniz mayayı ilave edin ve ağzını kapatın.
  • Tahmini 25 derecelik bir sıcaklıkta 2-3 gün saklayın. Ancak arada karıştırmak için açabilirsiniz. Eğer 3 gün sonra göz göz olmuşsa bozanız hazır demektir.