Burnumuzu neden karıştırırız ?


0

Birçok insanın günlük rutin alışkanlığıdır burun karıştırmak 🙂  Bunu yapmanın bir alışkanlık olduğunu fakat zararlarının burnunuz için neler doğurduğunu biliyor musunuz ?  Bakalım Burun karıştırmak zevkli olduğu kadar da yararlımıymış..

Burun karıştırma hakkında  araştırmalar ilk olarak 1995 yılında ABD’li araştırmacılar Thompson ve Jefferson tarafından yapıldı. Dane County’deki 1000 kişiye bir anket yollayan bu iki araştırmacı, 254 kişiden cevap alabildi.

2000 ‘li Yıllarda Hindistan’da yapılan araştırmalar sonucu burun karıştırma alışkanlığının en çok ergenlerde ve çocuklarda olduğu belirlendi.  Burnunu karıştıran kişilerin %20’si kendi burun problemlerinin olduğunu düşünmektedir. Yapılan araştırmaların bir diğer sonucu olarak erkeklerin kızlara oranla burunlarını daha çok karıştırdığı gerçeğini ortaya koymuştur.

Peki Burun karıştırmak Zararlı mı  ? 

Tırnak etlerini yeme, ısırma , tırnak yeme alışkanlığı obsesif  kamulsif bozukluğuna sebep olsa da burun karıştırmak öyle terimlenmemektedir. Bu demek değil ki rahatsızlık değil ? 2006 yılında yapılan araştırmalar sonucunda burun karıştırmanın  bakteriyel enfeksiyon kapma riskimizi daha çok arttırdığı söylenilmektedir.