Burun kanaması nedenleri ve tedavisi


0

Günlük hayatımızı zorlayan burun kanamaları gün içerisinde genellikle genç ve çocuklarda meydana gelmektedir. Bu kanamalar sık sık olmasa da aniden gelen kanamalardır. Bu kanamalar burnumuzun 1 cm içerisinde meydana gelmektedir.

Çocuklarda meydana gelen burun kanamaları burun karıştırmalarından meydana gelmektedir. Bunlar kılcal damarların zedelenmesi bazen de yırtılmasından kaynaklanmaktadır. Bazense kuru ve soğuk havalarda burun içi kuruluğundan da bu kanamalar meydana gelebilir.  Yetişkinlerde ise durum çok farklıdır. Bu kanamalar genelde burnun arka tarafında olur ve ciddiliğine göre hastayı hastaneye yatırma riski vardır. Burun kanamaları tansiyon rahatsızlığından ve kan sulandırıcı ilaçlar içme durumlarında da meydana gelir.

Burun kanamasının diğer sebepleri :  

 1. İyi huylu tümörler
 2. Sinüzit rahatsızlığı
 3. Grip
 4. Soğuk Hava koşulları
 5. Burun içi kuruluğu
 6. Yüksek tansiyon
 7. Kılcal damar zedelenmesi
 8. Burundaki kıkırdak ve kemik eğriliklerinden dolayı da dar alandan hava hızlı akarak burnu kurutur, kabuklanmalar olur ve burun kanaması izlenebilir.
 9. Buruna sıkılan kortizonlu ilaçlar
 10. Üst solunum enfeksiyonları
 11. K vitamini eksikiliği
 12. Doktor tavsiyesi almadan kan sulandırıcı ilaçlar alma
 13. Karaciğer hastalıkları
 14. Alkol kullanımı

Burun kanamasının acil müdahale ve Tedavisi nedir ? 

 • İlk olarak Baş arkaya doğru yaslanmalı ve elde pamuk yada kanı durduracak ne varsa burnun içerisine tampon yapılmalıdır.
 • Kafa bölgesini ıslatmak
 • Boynumuza buz koymak
 • İki parmak eşiliğinde burnun kanatlarına bastırmak,eğer kan durmuyorsa 5 Dk da bir bastırmak

“Son olarak burun kanaması önemsenmemesi gerekilen bir durum değildir.    Dikkatli olunması ve hemen acile gidilip bir uzman doktora danışılması gerekilen sağlık sorunudur.”