Cadılar Bayramı Nedir,Nasıl Kutlanır?


0

Cadılar bayramı gün geçtikçe Türkiye’de de bir çok kitle tarafından severek uygulanan bir Pagan geleneğidir. Cadılar Bayramı (Halloween) Pagan kökenli olmasına rağmen daha sonra Hristiyanlar tarafından kabul görmüş ve günümüzde Türkiyeye kadar uzanmıştır.Cadılar bayramı her sene 31 ekim günü kutlanılan bir gelenek olup çeşitli uygulamaları vardır.

Cadılar Bayramı Nedir

Cadılar Bayramı; Anglosakson dünyasında ve başlıca Batılı ülkelerde “Halloween” olarak adlandırılır. Bu sözcük All Hallow’s Eve (Azizler Günü’nün arifesi) kavramından kısaltarak, oluşturulmuştur.Cadılar Bayramı Çocukların genellikle korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeleri topladığı bir bayramdır. Diğer Cadılar Bayramı kutlamaları arasında maskeli balolar, korku filmi seansları ve perili olduğuna inanılan evlere düzenlenen geziler sayılabilir.

Cadılar Bayramı Ortaya İlk Nasıl Çıktı 

Çok eski zamanlarda Keltler 1 Kasım tarihini yaz mevsiminin bitişi, kışın başlangıcı olarak kabul ediyorlardı. Çünkü tam 1 Kasım’da sürüler yaylalardan dönüyor, toprak ağaları imzalanan kira sözleşmeleri yeniliyor,dünya düzenine göre havalar 1 kasımda soğuyordu; kısacası yeni sezon başlıyordu. Bu günde ayrıca ölülerin evleri ziyaret ettiğine inanılıyordu. Sırf bu ölüleri evlerden uzak tutmak için dağlarda, tepelerde ateşler yakılıyordu. Bu ateşi yakarken de garip maskeler takıyorlardı ki, gelen ölüler onları tanımasın! İşte şimdi Cadılar Bayramı’nın nasıl çıktığı yavaş yavaş şekillenmeye başladı değil mi? Aynen! İnsanlar, ortalıkta dolaştığına inandıkları ruhlara tanınmamak için maskeler takıyor, kostümler giyiyorlardı. İşte Cadılar Bayramı böyle oluştu.

7. yüzyılda Papa 4. Boniface 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü’nü 1 Kasım’a taşıdı. Azizler Günü’nün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edildi ve Batılı dillerdeki Halloween (holy evening/kutsal akşam) adı buradan geldi. Avrupa’daki Reform hareketleri esnasında, özellikle Protestan Hıristiyanlar arasında, Cadılar Bayramı kutlamaları bitti; İngiltere’de ise kutlanmaya devam etti.

Cadılar Bayramı Nasıl Kutlanır 

Cadılar Bayramı’nın en önemli simgesi gülen yüz çizili balkabağıdır. Bu bayram günümüzde festival tarzında da uygulansa da Amerikalılar hala eski geleneği sürdürerek çocuklarını kapı kapı gezdirmektedirler. Balkabağının içi boşaltılır ve gülen yüz şeklinde oyularak içine bir mum yakılır. Cadılar Bayramı gününde en çok tüketilen şekerleme türü elma şekeridir. Küçük çocuklar o gün kapı kapı gezip ev sahiplerine “şaka mı şeker mi” diye sorar. Ev sahibi eğer şakayı seçerse çocuklar korkunç kıyafetleri ile komiklik yaparlar.

Cadılar Bayramına Özel Yazılmış Şarkılar 

1. Michael Jackson – Thriller
2. The Citizens of Halloween – This is Halloween
3. Ray Parker, Jr. – Ghostbusters
4. Bobby “Boris” Pickett- Monster Mash
5. AC/DC – Highway to Hell
6. Blue Öyster Cult – (Don’t Fear) the Reaper
7. Rockwell – Somebody’s Watching Me – Single Version
8. Warren Zevon – Werewolves Of London – 2007 Remastered Version
9. Marilyn Manson – This is Halloween
10. DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince – A Nightmare on My Street