Çamaşır makinesi nasıl temizlenir? Kireçlenme nasıl temizlenir?


0

Çamaşır makinesi temizleme makinesi olarak kullanıldığı için sürekli temiz kaldığı hissiyatına kapılabiliriz.Oysa sürekli ıslak ve deterjanlı kaldığı için kireçlenecek cihazlardan en önce gelenidir.Buna ek olarak çamaşırlarınızı soğuk suyla yıkamayı tercih edenlerdenseniz, makinenizde bakteri üremesi de muhtemeldir. Bu sebeplerden dolayı makinenizin ömrünün uzun olması ve verimli çalışabilmesi için düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Bu yazıdaki iç ve dış çamaşır makinesi temizleme tavsiyelerimizi takip ederek makinenizi temizleyebilirsiniz.

Çamaşır makinesi bir temizlik unsuru olarak bilinse de soğuk su ile kullanıldığında en çok bakteri üreten cihazlardan biridir. Peki bunu hangi yöntemlerle engelleyebilir ve çamaşır makinesinin temizliğini nasıl sağlarız?Bunu sağlayabilmek için çeşitli temizlik unsurlarına sahip olmamız gerekiyor. Bakalım Bunlar neler ?

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

-Deterjan gözü temizliği : Birikme tortulanma ve küflenme en çok bu bölümde gerçekleşmektedir.Bunun için bu kısma çok önem verilmelidir. Deterjan gözünü çıkardıktan sonra su altında elimizle veya bir sünger yardımıyla yıkayabiliriz. Küflenme varsa, sirke ve diş fırçası ile temizleme yapabiliriz. Eğer tortulanma çok yoğunsa ve sertleşmişse bulaşık makinesinde de yıkamak mümkün. Ancak yıkama sıcaklığını çok yüksekte tutmamak lazım, aksi halde plastiğe zarar gelebilir. Deterjan çekmecesinin oturduğu gözü ve üst yüzeyini de kontrol edip varsa birikintileri nemli bezle temizleyebiliriz.

-Çamaşır makinesini temizlerken kimyasal madde kullanılmamalıdır.Bunun önemi kişinin hayati tehlikesine sebep olur . Eğer alerjisi ve astımı varsa bunun nüksetmesine sebebiyet verebilir.

-Çamaşır makinesi nasıl temizlenir :Günümüzde pek çok modern çamaşır makinesinin servis yıkama programı vardır. Bu program makinenin içini temizlemek amacıyla kullanılır. Eğer makinede böyle bir program yoksa, makinemizin toz deterjan gözünün alabileceği miktarda beyaz sirkeyi koyuyor, ardından makineyi pamuklu programında, en yüksek derecede çalıştırıyoruz. Bu işlem makinemizin hijyeni açısından çok önemli.

Benzer içerik:  Minik kedi yürekleri dağladı

-Körük lastiği temizliği :Zaman içerisinde lastik üzerinde deterjan kalıntıları birikebilir. Sürekli ıslak ve tortulu kalan bu lastik zaman içerisinde küf ve kötü kokulara neden olabilir. Bu sebeple, makinenizi her kullanım sonrası kuru bir bezle lastiğin üzerindeki kalıntıları ve ıslaklığı silin.

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir

Çamaşır makineleri sürekli ıslak ve kimyasal malzeme kullanıldığı için zamanla kireç tutarlar. Bu kireç kalıntıları düzenli olarak temizlenmediklerinde makinenizde teknik arızalara yol açabilir ve bazen bu arızalar makinenizi çöpe atmanıza bile sebep olabilirler. Bu yüzden çamaşır makinenizi düzenli aralıklarla kireçten arındırmalısınız. Dışarıdan satın alabileceğiniz kireç çözücü ürünler, makinenizi temizlemenizde size yardımcı olacaktır. Bu gibi ürünleri kullanırken her zaman kullanma talimatlarını takip etmeniz gerekmektedir.

Buna alternatif olarak çamaşır makinesi temizliğinde sirke kireç çözücü olarak kullanılabilir. Makinenizin deterjan gözüne bir su bardağı sirke ekleyin ve en yüksek sıcaklık ayarında boş olarak çalıştırın. Makinenizin sirkeden arındığından emin olmak için ikinci kez boş olarak yüksek sıcaklıkta çalıştırın. Ayrıca sirke, makinenizdeki kötü kokulardan kurtulmanıza da yardımcı olabilir.