Çaydanlık nasıl parlatılır?


0
1 paylaşım

Özellikle çay seven kişiler için en önemli unsur çaydanlığın temiz olmasından geçer. Çaydanlıklar sürekli içerisinde su kaynar durumda olduğu için dibinde sık sık kireç tutar. Bu denli yoğun kullanım neticesinde de çaydanlıklar ilk alındığındaki parlaklığını bir süre sonra yitirir. Parlaklığını yitiren çaydanlık da mat ve eski bir görüntü olacağı için pek tercih edilmez. Bakalım çaydanlık nasıl parlatılır ?

Çaydanlık nasıl parlatılır?

Sirke ve tuz ile parlatma: Sirke son zamanlarda eşya,ev ve cam temizliği gibi durumlarda karşımıza çıkmakta olup neredeyse her konuda çözüm olanağı sağlamakla beraber çaydanlıklara da sağlamaktadır. Bir kaba sirkeyi boşaltın ve bir miktar da tuz ekleyin. Tuz sirke içinde çözününceye kadar karıştırın. Daha sonra bir bez yardımı ile çaydanlığınızı temizleyin. Sirkeli tuz ile temizleme işleminiz bittikten sonra su ile durulayın ve kurulayın. Sonucunda yeni alınmış gibi pırıl pırıl parlayan çaydanlığa sahip olacaksınız.

Limon:Bir limonu ortadan ikiye ayırın ve çaydanlığın dış kısmını yarım kesilmiş olan limon ile tel olmadan çıplak bir şekilde ovalayın. Bu yöntem, temizlenmiş olan çaydanlığınızın eskisi gibi parlamasını sağlayacaktır. Bu işlemi uygularken limonun çaydanlık üzerindeki kir ve lekeleri çıkarmayacağını da unutmayın.

Sirke ve Karbonat: Sirke ve tuz kadar etkili olan sirke ve karbonat tozu ile oluşturacağınız karışımda etkili olacaktır. Karbonatı sirkenin içerisinde çözündürdükten sonra çaydanlığın dışına uygulayın ve durulayın. Eğer çaydanlığınız çok kararmış ve lekelenmiş ise sirke ve karbonatlı suda çaydanlığınızı bir süre bekletin. Daha sonra su ile ovalayarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Çelik parlatıcı:Bu yöntem genel olarak bilinen ve oldukça kimyasal bir yol ile çelik parlatma yöntemidir. Birçok süpermarkette bulabileceğiniz metal ve çelik parlatıcılar ile çaydanlığınızın dış yüzeyini kolayca parlatabilirsiniz.