Çikolata ilk nerede ve ne zaman satıldı


0

Vücudumuzda mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayan, her derdimize deva olan çikolatanın geçmişini ve Osmanlı döneminden bu yana  nasıl içimize girdiğini hiç merak ettiniz mi ?

Çikolatanın tarihi, milattan önce 1100 yılında olduğu düşünülse de 3000 yıldan uzun bir süredir, insanoğlunun çikolata tükettiği tahmin ediliyor.

Aslında öz maddesine inersek çikolatanın üretildiği kakaonun, damağımızda hoş bir tat bırakan çikolatayla pek ilgisi maalesef yok. Kakao çekirdekleri, doğal hâlinde oldukça acı ve çikolataya dönüşmek için uzun ve külfetli bir süreç yaşıyor.

Yeni dünya halkları, yani Amerika’nın keşfinden önce bu kıtalarda yaşayan halklar, çikolatayı tatlı olarak değil, acı hâliyle tüketirlermiş. Günümüzde yediğimiz tatlı çikolatalar ise ilk kez  avrupalılar tarafından üretilmiştir.

Her ne kadar yüksek  kalori değeri olsa da kalp sağlığına,cinsel unsurlara,sindirim sistemine ve hormonlara yararı olduğu gibi sağlığımızla ilgili pek çok yararlı fonksiyonu da bulunuyor.

Ülkemizde ise çikolatanın geçmişi çok daha kısa. İlk kez bir İtalyan kâşifin Osmanlı topraklarında dostlarına ikram etmesiyle topraklarımıza giren çikolata 1909 yılına kadar Türkiye’de satışa bile sunulmamış.O zamanlar  Osmanlıda Lokum meşhur olduğu için sonrasında randıman sağlamış..