Çocuğumuzu nasıl ödüllendirir ve cezalandırabiliriz


0

Ceza verme şekli çocuklarda  biçimsel olarak  uygulanması  çok önemli bir unsurdur. Ceza verme yöntemi  anne ve babam için çocuğa verilen kuralların ciddiyet almış hali ve onu geleceğe güzel,güçlü ve doğru kararlar vererek hazırlamaktan geçer. Hiçbir anne ve baba normal şartlarda çocuğuna  şiddet uygulamak ya da ceza vermek istemez. Peki çocuğumuzu kırmadan,incitmeden ona  ceza nasıl verebiliriz yöntemleri nedir ?

Çocuğumuzu incitmeden ceza nasıl verebiliriz ? 

  • Eğer çocuk diğer çocuklara,eşyalara,oyuncaklarına ve kişisel unsurları aşacak şiddet şeklindeyse onu uyarmalı ve kibar bir şekilde konuşarak uygulama yapabiliriz. Çocuğunuz bu gibi durumlarda ceza ona uzakta durma,oyun alanına girmeme ya da arkadaşı ile oynamama cezasını bir süre uyguladığınızda çocuk doğru olanı algılayacak ve yanlış bir şey yaptığını bir kaç kere de anlayacaktır. Ceza süresini uzun tutmamanız önerilir çünkü uzun  süre ceza alan çocuk neden ceza aldığını unutacaktır.
  • İkinci seçenek aynı şeyleri ikinci kez yapıyorsa çocuğunuza sokağa çıkmama yasağı gibi şiddet içermeyen cezalar verebilirsiniz.
  • Ceza elinizdeki tüm kibar olanakları denedikten sonra iyi bir duruma alacak ortamdaki en son çareden geçmektedir.Fakat bunun şiddet olarak kullanılması kesinlikle son noktadır ve önerilmez. Kimse dünya üzerinde şiddetle çözüme ulaşmayacağını bilmemiz gerekir.

Çocuğunuza yanlış olan şeyi bir daha yapmaması için ödülü yüksek tutarsanız o yine hata yapmak isteyecek çünkü annesinin bu hata karşılığında yapmaması için ona ödül vereceğini biliyor. Bu yüzden ödül nasıl olmalı biraz onu tartışalım.

Çocuklara hata yapmaması için ödülü nasıl vermeliyiz ?  

  • Çocuğunuzu ödüllendirmek için ona aferin demek yerine seni takdir ediyorum demeyi tercih edebilirsiniz. Çocuğu takdir etmenin aşırısına kaçılmaması gerektiğini bilmeniz gerekir. Aşırısı onda narsizm etkisi yaratabilir.
  • Çocuğunuza ödül vermek amaçlı ona maddi bir şey aldığınızda o daha çok isteyecek ve her iyi bir şey yaptığında sizden maddi hediyeler talep edecektir. Bu yanlış bir davranıştır.
  • Çocuğunuz bir şeyler başardığında ona sadece sevginizi vermeniz yeterli olacaktır.