Çocuklarda ateş nasıl düşürülür, yüksek ateşe ne iyi gelir?


0
1 paylaşım

Yüksek ateş,vücut ısının normal seviyelerin yukarısına çıkmasından kaynaklanan bir durumdur.Vücut ısısı,ısının alındığı yere göre değişebilmektedir.Bunlar egzersiz,kalın giyinme,sıcak duş,hava koşulları,kapalı ortam ve çeşitli hastalıklar olarak sıralanabilir.Bir insanın normal vücut ısısı makattan ölçüldüğünde 38-38,5 derece iken koltuk altından ise 37-37,5 derece olarak görünür.Yüksek ateş özellikle çocuklarda olumsuz sonuçlar doğurarak bütün hayatını olumsuz şartlarda etkileyebilmektedir. Bunun için ilk önce ateş nasıl ölçülür onu öğrenmeli ve sonrasında temkinli davranmalıyız.Ateş ölçülürken çoğu zaman koltuk altından ölçülmektedir.Makattan ateş ölçme çocuklar için oldukça zararlı olduğu için pek tercih edilmez. En çok kullanılan ateş ölçme yöntemlerinden biri de kulak ölçümüdür.Kulaktan ateş ölçerken termometreyi çocuğunuzun kulağına tam olarak sokmayın ve zedelememeye dikkat edin.

Çocuklarda Ateş Yükseldiğinde Belirtileri Nelerdir

Vücuttaki enfeksiyon ve bakteriler hücrelerle savaşırken ateş ile tepki verebilir.Fakat vücut derecesi 39-40 derece olduğunda vücut bağışıklık sistemi uyarıya geçer ve vücutta beklenmedik değişikler meydana gelebilir.Yanlış anlaşılan bir durum vardır ki ateş vücut için kötü bir şey değildir.Kişinin ateşlenmesi vücut savunma sisteminin çalıştığını gösterir.

-Vücutta ateş yükseldiğinde kalp atışı hızlanmaktadır.

-Aşırı derecede terleme meydana gelir.

-Daha hızlı nefes alınıp verilir.

-Bazende üşüme görünebilir.

Ateş yükseldiğinde ne zaman doktora gidilmeli diye sorulursa : Doktora gidilmesi gerekilen derece yüksekliği 38-39 derece de normal sayılırken 39-40,5 derece de kişide hayati tehlikeler başlamaktadır. Hemen doktora gidilmelidir.

Ateş Düşürme Yöntemleri 

-Çocuğunuzun üstünü açarak onun daha çok sıcaklık derecesinin çıkmasını engelleyin ve üzerini örtmeyin.

-Eğer çocuğunuzun vücut ısısı 39 dereceyi gösteriyorsa onu hemen ılık bir suya koyun ve orada bekletin. sonrasında ise ılık bir duş aldırın..Bir kaba hafif buz taneleri koyarak onun vücuduna havlularla kompres yapın sonrasında hafifçe vücuduna koyun..

-Parasetamol,Asprin içermeyen ağrı kesicilerde” bulunan aktif maddedir. Çocukluk döneminde tercih edilen ateş düşürücüler bu maddeyi içermektedir. Çocuklarda hiçbir zaman asprin ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır. Parasetamol 4-6 saatte bir verilir. Ateş parasetamole rağmen 38,5ºC’nin üzerinde seyrederse doz aralığını 4 saatten 3 saate almak gerekir. Bu durumda ikinci bir ilaçla parasetamolü dönüşümlü bir şekilde kullanmak gerekir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerilerinin arasında ise yüksek ateşi düşürebilmek için  aşağıdaki kür yer almaktadır :

  • Bir miktar ıhlamur kaynatılır ve bu kaynatılan ıhlamurdan 1 su bardak kadarının içine 1 çay kaşığı nane ilave edilir. 10 dakika bekletildikten sonra bu ateş düşürücü bitkisel kür içirilip, terlenirse ateş düşer.
  • Ateş düşürmek için maydanoz kürü; Maydanoz, pelin yaprağı, kantaron, okaliptüs yaprağı ile kuru erik hoşafı hazırlanıp içirilir.
  • 1 bardak kadar kaynar suyun içine 5 gram ufalanmış ebegümeci atılır ve 10 dakika demlenmesi için beklenir. Bu ateş düşürücü kürden günde 3 bardak içilir.

Üç aydan küçük çocuğunuz ateşlenirse?
Yeni doğan dönemdeki bebeklerde enfeksiyonla savaşma yeteneği kısıtlı olduğundan ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. Bebeğinizin ateşi 38ºC’nin üzerine çıkarsa, doktoru acilen arayın. Doktora danışmadan ilaç vermeyin. Ateş yükselirse ve kontrol altına alınamıyorsa bebeğinizi teşekküllü bir hastanenin acil bölümüne götürebilirsiniz.