Çocuklarda doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı?


0

Çocuğunuzun giyeceği ayakkabıyı seçerken ekstra önem vermeli ve çocuğun ayakkabı giyerken ekstra güç harcamaması gerektiğini söyleniyor. Genelde çocuklara büyük ayakkabı seçimi yapılıyor ama bu tercih ne kadar doğru? Ayakkabı çocuğun ayağına göre seçilmeli. Çocuğun ayak başparmağı ayakkabı ön kısmına dayanmamalıdır. Ayakkabı çocuğun ayağını kavramalıdır. Ayakkabı çocuğun ayağına oturmalı ve ortopedik yapısı ile rahat hissettirmelidir. Çocuğun ayak ölçüsüne özen gösterilmelidir. Çocuk ayakları sık terler.

Çocuklarda doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Çocuklara ayak özelliklerine dikkat etmeden alınan ayakkabılar, çocuğun ayak sağlığını ve gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.Buda geleceği için çok önemli unsurlardan biridir.Çocuklarda ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekilen unsurlar nelerdir bakalım :

-Yeni doğan ve yürümeye henüz başlamamış çocuklar için ayakkabı seçimi oldukça yanlış bir seçenektir. Bunun için bu yaşlardaki çocuğa patik ya da çorap giydirmek yeterlidir.

-Denemeden alınmamalı : Çocuğunuza ayakkabı alırken spor ayakkabı almamanız önerilir. Dar ayakkabı alıp genişler fikrini kafanızdan silmeniz gereklidir.

-Ayakları yandan sıkmamalı

-Ayakkabıyı denetirken çorapla denetilmelidir.

-Ayağa baskı yapmamalı: Ayrıca, ayakkabının topuğu saran kısmı topuğu destekleyecek şekilde sert ve ön kısmının ise ayağın büküldüğü yerden rahatça bükülmesine izin verecek şekilde yumuşak olmasına dikkat ediniz. Ayak bileğini saran kısmı, ayak bileği hareketini engellemeyecek şekilde yumuşak olmalıdır.

-Lastik ayakkabıdan uzak durun : Ayakkabıların üst kaplamaları için plastik gibi yapay maddelerden kaçınılmalı.

-Ayakkabıların zor takılan ve çıkarılan toka kemer ile bağlanması yerine velkro bandajla ile giydirilmesi ve mükerrer şekilde yapılması çocuğa ayakkabılarını kendisi de giyebilmesini öğrenmesi açısından daha kolay bir uygulamadır.

-Kalın sağlam kösele ayakkabılardan ziyade ayağa ve ayağın hareketliliğine destek verecek ayakkabı alternatifleri üzerinde durulmalıdır.

-Çocuklarda kavis ağrısı : Çocuğun ayağında yüksek kavis varsa uygun ayakkabı alınmadıysa çocuklarda iç ve dışa basma ve buna bağlı gelişen bacak şekil bozukları ortaya çıkması da muhtemel. Çocukların özellikle ayakkabı almadan önce bir ortopedik muayeneden geçmesi ayak yapısının ne olduğunun öğrenilmesi ve ona göre tercih edilmesi artık rutin haline gelmesi gerekir.

-Zıplamalı sporda voleybol ve basketbolda kalın ve yumuşak tabanlı ayakkabılar, tenis ve koşmalı sporda atletizmde stabilize eden ayakkabılar dediğimiz topuğun etrafı sert malzeme yapılmış olan ayakkabıların kullanılması çok önemli.