Çocuklarda idrar kaçırma nedenleri nelerdir?


0

Kişilerde ve özellikle çocuk yaşlarda yoğun olarak görülen idrar kaçırma “Üriner inkontinans” olarak tanımlanmaktadır. İdrar kaçırmanın farklı nedenleri olabilir. Aşırı aktif mesane sonucu idrar açığa çıkmaktadır. Erkeklerde nadiren görülen idrar kaçırma, genellikle öksürme, aksırma gibi stres yaratan fiziksel çaba sırasında veya ani, güçlü bir idrara çıkma isteğiyle ortaya çıkmaktadır. Bakalım genel olarak çocuk yaşlarda idrar kaçırmanın nedenleri, sebepleri nelerdir ?

Çocuklarda İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

İdrar kaçırma, beş yaşından büyük çocuklarda, istemli ya da istemsiz, en az ardışık üç ay süreyle, giysiye ya da yatağa, gece-gündüz idrar kaçırılması olarak tanımlanır. Gündüz saatlerinde idrarını kontrol etmeyi öğrenme eğitimini aldıktan sonra alt bezinden kurtulan çocukların bir kısmı, gece uyku sırasında idrar yapmaya devam ederler. Bu alt ıslatma, idrarını tutamayıp küçük miktarda kaçırmanın ötesinde, idrarın tümünü boşaltmak biçimindedir. Anneler, ertesi sabah iç çamaşırı, pijama ve çarşaflarını, hatta şiltelerini ıslak bulurlar. İlkokul çağına kadar kısmen hoş görülebilen bu durum, ailenin olduğu kadar çocuğun kendisi için de önemli bir sorun halini alır. Bilimsel açıdan bakıldığı zaman, 7 yaşına gelmiş çocukların %5 – %10’unda görülen bu durum, haftanın 3 ya da daha fazla gecesinde ortaya çıkar. İdrar kaçırma Erkek çocuklarda daha sık görülür.

İdrar Kaçırma Nedenleri

-Aile fertlerinden daha önce bu soruna rastlanmış olması

-Uygun olmayan tuvalet eğitimleri

-Korkular ve ameliyat sonrası süreçler

-Gelişmiş insanda gece-gündüz farkının algılanmasıyla oluşan ve otomatik olarak gece böbreklerin idrar oluşturmasını azaltan “Vazopressin” isimli hormonun, bu çocuklarda yeterince ve zamanında salgılanmamasından kaynaklanabilir.

-Genel olarak çocuklarda idrar kaçırma uyku derinliğinden meydana gelir. Çocuğun uykusu derinse idrar yapma uyarısı gitmediğinden altına kaçırabilir.

-Aşırı koruyucu ya da kaygılı ebevyn tutumu

-Okulda yaşanan zorluklar (arkadaşlık ilişkileri )

-Okuldaki başarısızlık

-Ailede geçimsizlik

-Yeni bir kardeşin doğumu sonrası kıskançlık psikolojisi

Çocuklarda idrar kaçırma sorunun tedavisi nasıl olmalıdır?

İdrar kaçırma tedavisinde ilk ve en önemli adım, çocuğun tedaviye motive edilmesi ve bunun kendi sorunu olduğunu aşılamak yerine tedavisi olan bir durum olduğunu açıklayabilmektir. Bu amaçla, çocukla sıcak bir ilişki kurulması, ailenin anlayış ve desteğinin sağlanması, problemin mutlaka çözüleceğine dair düven verilmesi ve suçluluk duygusunun giderilmesi çok önemlidir. Psikolojik destek alınması konusunda geç kalınmamalıdır. Enüretik çocuklar problemleri devam ettikçe bu sorunlarına depresyon ve anksiyete gibi farklı bozukluklarda eşlik etmeye başlar. Bu tür boşaltım bozukluklarında erken yaş döneminde çözümlenme yoluna gidilmesi ile çocuğun ruhsal gelişiminin olumsuz etkilemesi önlenmiş olur. Bunun yanında ;

-İlaç tedavisi uygulanabilir . (doktor kontrolünde)

-Tuvalete çıkma çizelgesi tutulmalı

-Psikolojik tedavisi

-Çocuğu motive etme

-Arkadaş ve okul sosyal ortamına alıştırmak