Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu


0

Çocuk yaşlarda yapılmayan idrar ve sonrasında oluşan idrar yolu enfeksiyonları ileride böbrek hastalığı riskini ortaya çıkartmaktadır.Özellikle sürekli ateşlenen çocuklarda ihmal edilmeden doktora götürülmesinde büyük önem olduğu belirtiliyor. İdrar yolu enfeksiyonunun ana belirtileri aniden gelişen karın ağrısı, bulantı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, kusma, ateş, iştahsızlık, titreme, ishal belirtileri ile kendini gösterebilir. Tuvalet eğitimi olan bir çocuğun altını ıslatmaya başlaması, idrarın bulanık ve kötü kokulu olması idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir. Ancak bebeklerde enfeksiyon bulgularının anlaşılması zorlaşabilir.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu

Çocuk yaşlarda idrar yollarında yanma,ağrı ve enfeksiyon durumu göz ardı edilmemesi gereken konularda başta gelmektedir. İhmalkar ebeveyn olmak çocuğun ileri ki hayatında böbrek ve hipertansiyon hastası olması riskini arttıracaktır.Çocuğun şikayetlerine göre hastalığın tanısı için idrar tahlili ve idrar kültürü yapılması gerekir. Çocuk yaşlarda “tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunda altta yatan ürolojik bir sorun olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu hastalarda mesaneden böbreğe idrar kaçağı, tıkanıklık, taş veya bir lezyon olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuk hangi yaşta olursa olsun, idrar yolu enfeksiyonun kaynağının araştırılması büyük önem taşır.”

İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik ile tedavi edilir. Ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalar, küçük bebekler ve ağızdan alımı bozulmuş genel durumu kötü hastalar hastaneye yatırılarak tedavi edilir. 2-3 gün hastanede tedavisi yapılıp ateşi kontrol altına alınan ve genel durumu düzelen hastalarda tedavi ağızdan antibiyotik ile 7-10 güne tamamlanır.